Odbrana doktorske disertacije - Monike Jurković

Odbrana doktorske disertacije - Monike Jurković “Određivanje fizičkih parametara Cefeida tipa II“, biće održana u utorak 26.02.2019. godine u 12.00 časova, u učionici 809.

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 22. februar 2019.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 22. februara 2019. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15.

Predavač: Dilip Raghavan, National University of Singapore

Naslov predavanja: A SMALL ULTRAFILTER NUMBER

Apstrakt: It is proved to be consistent relative to a measurable cardinal that there is a uniform ultrafilter on the real numbers which is generated by fewer than the maximum possible number of sets. It is also shown to be consistent relative to a supercompact cardinal that there is a uniform ultrafilter on ${aleph}_{omega+1}$ which is generated by fewer than ${2}^{{aleph}_{omega+1}}$ sets.

detaljnije

Konkurs za dodelu "Nagrade Veselina Lučića", prijave 20.2.2019. - 19.4.2019.

Raspisan je Konkurs za dodelu „Nagrade Veselina Lučića” za 2019. godinu, za najbolje naučno ostvarenje nastavnika i saradnika na Univerzitetu u Beogradu, objavljeno u 2018. godini.

Kandidati na Konkurs mogu prijaviti sledeća naučna ostvarenja:

- monografija,
- poglavlje u monografiji,
- naučni rad.

Navedena naučna ostvarenja moraju biti štampana kod eminentnog domaćeg, odnosno stranog izdavača (poželjno je priložiti recenzije). Neće biti uzeti u razmatranje zbornici radova sa naučnih skupova, kao i udžbenička literatura.

Nagrada, u neto iznosu od 300.000,00 dinara, dodeliće se iz sredstava Zadužbine Veselina Lučića.

Prijavljivanje traje od 20.2. do 19.4.2019. godine.

Odluka o raspisivanju Konkursa za dodelu „Nagrade Veselina Lučića" za 2019.

Konkurs će biti objavljen i u dnevnom listu Politika.

detaljnije

Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 21. februar 2019.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 21. februara 2019. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15.

Predavač: Vladica Andrejić, Matematički fakultet-Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: O BOJENjIMA RAVNI

Apstrakt: Remzijeva teorija je značajna grana kombinatorike koja u kvantitetu prepoznaje kvalitet, odnosno traži se odgovor na pitanje koliko je potrebno elemenata u nekoj strukturi da bi određeno svojstvo bilo ispunjeno. Mi ćemo posmatrati neke probleme Remzijevog tipa sa geometrijskim osnovama koji se tiču bojenja ravni. Pod bojenjem ravni podrazumevamo preslikavanje koje svakoj tački ravni dodeljuje neku od konačno mnogo boja čiji je broj unapred fiksiran. Pokazaćemo da u ravni koja je obojena sa konačno mnogo boja postoji trougao sličan datom čija su temena iste boje. Posmatraćemo Hadviger-Nelson problem koji traži najmanji broj boja sa kojima možemo obojiti ravan tako da u njoj ne postoje dve tačke na jediničnom rastojanju obojene istom bojom. Razmotrićemo istorijat problema i pomenuti najnovije rezultate koji su se nedavno pojavili nakon pola veka stagniranja.

detaljnije

Studentski seminar, 22. februar 2019.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 22. februara 2019. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 12 časova.

Predavač: Blagoje Ivanović, Matematički fakultet - Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: GENERISANjE SLUČAJNIH VELIČINA METODOM STOHASTIČKE KOLOKACIJE

Apstrakt: Glavni problem mnogobrojnih metoda generisanja slučajnih veličina je brzina i računska zahtevnost njihovog izvršavanja. Najpoznatija i najjednostavnija metoda za generisanje je zasnovana na primeni inverza funkcije raspodele tražene veličine na uzorak iz uniformne raspodele. Međutim, računanje inverza je često vrlo vremenski zahtevno, pa je poželjno svesti broj tih izračunavanja na minimum. Na ovom predavanju biće prikazan pristup rešavanju ovog problema metodom stohastičke kolokacije, što podrazumeva modelovanje tražene slučajne veličine kao funkcije neke druge slučajne veličine, koja se brzo simulira, zatim interpolaciju te funkcije nad optimalno izabranim čvornim tačkama. Ovime dobijamo izuzetno brzo generisanje uzoraka, sa vrlo dobrom aproksimacijom tražene raspodele.

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 19. februar 2019.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 19. februara 2019, u sali 809 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: dr Dušan Marčeta, Katedra za astronomiju, Matematički fakultet

Naslov predavanja: MEĐUZVEZDANI ASTEROIDI I KOMETE

Apstrakt: U oktobru 2017. godine, u okviru Pan-STARRS projekta, došlo je do otkrića prvog međuzvezdanog objekta koji prolazi kroz Sunčev sistem (1I/2017 U1`Oumuamua). Ovim otkrićem potvrdjene su hipoteze o postojanju relativno brojne populacije malih objekata (asteroida i kometa), koji su u međuzvezdani prostor izbačeni specifičnim mehanizmima karakterističnim za evoluciju planetarnih sistema. Kao što je uobičajeno, otkriće prvog ovakvog objekta dovelo je do otvaranja više pitanja nego što je dobijeno odgovora. Najveće iznenađenje je bio sam oblik objekta, koji je potpuno nekarakterističan za objekte Sunčevog sistema, kao i odsustvo očekivane kometarne aktivnosti. U okviru seminara biće predstavljeno modelovanje populacije ovih objekata, analiza njihovih orbita prilikom prolaska kroz Sunčev sistem, kao i mogućnost njihovog sistematskog otkrivanja sa sadašnjim i budućim pretragama neba.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 19. februar 2019.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 19. februara 2019. u sali 301f Matematičkog instituta sa početkom u 14:15.

Predavač: Marija Maletić, Fakultet organizacionih nauka

Naslov predavanja: BLENDING CROWDVOTING IN MODERN E-LEARNING ENVIRONMENTS

Apstrakt: Given that the most students spend a lot of their time on social networks, many educational institutions use this habit for educational purposes. Increasing students’ participation in educational activities is certainly one of the main goals of academia. The purpose of this research was to investigate to what extent crowdvoting techniques can increase students` participation and interest in the e-learning process. Additionally, we set to explore social networks as a medium for crowdvoting, contest and collaboration among students. The research included 131 students in the area of information technologies at Faculty of Organizational Sciences, University of Belgrade that participated in contest related to their 3D modeling projects. Voting was performed via Facebook. The research results indicate a generally positive students’ attitude towards the competition and rewards. The students voted for the particular projects primarily based on the quality of the project itself, and not based on acquaintance with the candidate. Additionally, the competition was an incentive for students to prove themselves to colleagues, but also to provide them with the opportunity for teamwork, additional engagement, and acquisition of new skills and knowledge.

detaljnije

KGTA seminar, 19. februar 2019.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 19. februara 2019, u sali 844 Matematičkog fakulteta sa početkom u 14 časova.

Predavač: Rade Živaljević

Naslov predavanja: HIPERGRAFOVI U DISKRETNOJ GEOMETRIJI I KOMBINATORICI

Apstrakt: U pripremi je saradnja sa kolegama iz Budimpešte čija je tema naslov predavanja. Predavanje je preglednog karaktera i pokriva neke od primena hipergrafova u kombinatornoj topologiji, kombinatorici, teoriji konveksnih politopa, linearnom programiranju. Učešće u predavanju je najavila i Kreda Lutalica.

detaljnije

Odbrana doktorske disertacije Samire Eshafah, 18.02.2019.

Odbrana doktorske disertacije Samire Eshafah: „Istraživanje podataka na proteinskim niskama: n-gramska analiza uređenih i neuređenih regiona proteina“, biće održana u ponedeljak 18.02.2019. godine u 12.00 časova, u učionici JAG 3 na I spratu u ulici Vatroslava Jagića br. 5.

detaljnije

Konferencija CODEstantine, Niš, 22-23.3.2019.

NoLimitHub (http://nolimithub.com/) po četvrti put organizuje konferenciju CODEstantine koja će biti održana 22. i 23. marta 2019. u hotelu „Tami Residence“ u Nišu.

Konferencija ima za cilj upoznavanje učesnika sa tehnološkim trendovima, kao i povezivanje ljudi koji se bave programiranjem i srodnim oblastima. Konferencija okuplja IT stručnjake, preduzetnike i entuzijaste.

CODEstantine konferencija je najveća konferencija u južnoj Srbiji namenjena iskusnim programerima, budućim programerima, kao i studentima programiranja. Učesnici će dobiti priliku da unaprede svoje veštine, upoznaju se sa najnovijim tehnološkim trendovima, kao i da uspostave kontakte sa iskusnim programerima i predstavnicima vodećih IT kompanija. U prethodna tri izdanja, konferencija je uspela da okupi više od 500 učesnika i preko 30 izlagača.

CODEstantine konferencija

Pozivamo sve zainteresovane studente, nastavnike i saradnike da se prijave za učešće na ovoj konferenciji. Više informacija o konferenciji (i prijava):

https://codestantine.com/

Broj mesta je ograničen. Za studente Matematičkog fakulteta organizatori su obezbedili tri besplatne karte. Studenti koji su zainteresovani za učešće na ovoj konferenciji i žele da preuzmu ove besplatne karte treba da se što pre (a najkasnije do 20.2.2019) prijave putem ankete:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScXZa162b1D0nSU67MCgAg9xpPKMz_vW3BjJnuqH-tDvsxvSA/viewform

Nakon selekcije, studenti kojima su dodeljene besplatne karte biće kontaktirani radi dalje procedure.

Studenti koji žele da učestvuju u radu konferencije moći će prijave na sajtu konferencije i obezbede sebi karte po pristupačnim cenama.

detaljnije