Семинар Геометрија, визуелизација и образовање са применама, 9. децембар 2010.

У четвртак 9.12. у 17:15 часова у сали 301ф  Математичког Института САНУ, Кнез Михајлова 35 одржаће се састанак Семинара на ком ће предавање одржати Тијана Шукиловић.

Наслов предавања: "О техникама за ефикасну визуелизацију"

Апстракт: На овом предавању биће представљени резултати добијени током тромесечног боравка на Техничком Универзитету у Минхену на пројекту "Virtual Arabia - Multi Resultion Models of Constructions and Built Infrastructure". Разматраћемо различите технике симплификације мрежа у сврху ефикасне визуализације објеката у реалном времену. Посебна пажња ће бити усмерена ка коришћењу просторних хијерархијских структура као што су октанти и њиховој улози у решавању проблема видљивости.

детаљније

Семинар за примењену математику, 7. децембар 2010.

Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 7.12.2010. у 14:15, у сали 301ф МИ САНУ.

Предавач: Небојша Гвозденовић, Економски факултет, Суботица

Назив предавања: СИНХРОНИЗОВАЊЕ ПРОИЗВОДЊЕ И ДИСТРИБУЦИЈЕ

Садржај: Основни задатак у организовању ланаца снабдевања је да се постигне што већи укупан ефекат, односно да се укупна зарада у читавом ланцу максимизира. Производња, складиштење и дистрибуција су само неке од карика у ланцу за које се годинама развијају посебни математички модели. Ми ћемо се у излагању фокусирати на производњу и дистрибуцију и приказати један математички модел који синхронизује ове две карике и практично занемарује складиштење. За решавање модела развијена је посебна хеуристика која се ослања на познате технике за решавање проблема рутирања возила (са неколико депоа и "крос-докинг" места и уз ограничења везана за време и капацитете).

Приказаћемо имплементирану верзију модела на примеру дисрибуције новина у Данској, Шведској и Француској и навести уштеде које су том приликом остварене. Како би приказали њену робусност, хеуристику ћемо упоредити са познатим бенчмарк проблемима за проблеме рутирања возила са временским ограничењима. Указаћемо на могућа унапређења хеуристике, како по питању брзине извршавања, тако и могућности примене познатих претраживања локалних околина.

Након предавања биће речи о докторским курсевима који се на Рачунарском факултету организују за студенте математике и рачунарства са свих универзитета у Србији.

детаљније

ЦГТА семинар, 7. децембар 2010.


Детаљније: Наредни састанак ЦГТА семинара одржаће се у уторак, 7. децембра, од 18-20h на Математичком факултету, IV спрат, Бим сала.

Креда Луталица: Шта знамо а шта желимо знати о диедарској групи!?


Садржај: Диедарска група D_{2n} је у фокусу ове недеље пре свега због њене појаве у анализи музичких дела (видети ниже оглас за предавање Филипа Јевтића). Пројурићемо кроз репрезентације и хомолошку алгебру диедарске групе са оком на њене примене у разним проблемима геометрије и комбинаторике.

Напомена: Студентски семинар "Жива математика" одржаће се у среду, 8. децембра, од 12-14h у сали за семинаре Математичког института САНУ (Кнез Михаилова 36, III спрат)

Предавач: Филип Јевтић

Назив предавања:  Математика музике


Садржај: Циљ предавања је да прикаже улогу математике у анализи музичких дела. У том погледу посебно ће бити разматран значај диедарска групе. Предавање је базирано на чланку: Alissa S. Crans, Thomas M. Fiore, and Ramon Satyendra, "Musical Actions of Dihedral Groups", American Mathematical Monthly, June -July 2009.

детаљније

Како до научних информација: Кобсон - приступ, могућности, намена

Презентацију одржану 10.12. 2010. можете преузети овде.

Колеге из Библиотеке Математичког факултета ће одржати презентацију под називом "Како до научних информација: Кобсон - приступ, могућности, намена".

Биће представљен претраживач Кобсон и демонстриране његове могућности и начини претраживања научних часописа и књига у електронским базама.

Презентација је намењена студентима (посебно докторских и мастер студија) као и свим заинтересованим наставницима и сарадницима Математичког факултета.

Презентација ће се одржати у петак, 10. децембра 2010. у 12 сати у читаоници на I спрату.

детаљније

Математички факултет на Фестивалу Науке, 3-5. децембар 2010.

Фестивал Науке је манифестација која успоставља комуникацију између јавности и научних институција, које ретко имају прилику да широј публици представе и објасне значај научних достигнућа за наш свакодневни живот.

детаљније

Семинар за примењену математику, 30. новембар 2010.

Наредни састанак Семинара одржаће се у уторак, 30.11.2010. у 14:15, сала 301ф МИ САНУ.

Предавач: Марко Ђогатовић, Милорад Станојевић, Саобраћајни факултет, Београд

Назив предавања: КОМПАРАТИВНА АНАЛИЗА АЛГОРИТАМА ЕСТИМАЦИЈЕ GPS СИГНАЛА

Садржај: Последњих година постоји тренд да се све већи део операција обраде навигационих сигнала софтверски реализује. Код конвенционалних пријемника је пракса да су делови везани за дигиталну обраду сигнала хардверски реализовани док је све остало решено софтверски. За разлику од конвенционалних пријемника, код софтверских GPS (Global Positioning System) пријемника целокупна обрада сигнала је програмски реализована осим улазног степена. На тај начин је могуће тестирати или применити неки нови алгоритам за обраду сигнала без развоја хардвера.

Често се за проверу рада софтверски реализованог пријемника користи симулирани GPS сигнал. Симулирани сигнал је веома погодан за тестирање зато што његовим коришћењем тестирамо пријемник, а самим тим и алгоритме коришћене за обраду, у унапред дефинисаним, жељеним условима.

У овом предавању приказаћемо једну могућу реализацију софтверског GPS пријемника, објаснићемо симулацију GPS сигнала на L1 фреквенцији спектра проширеног C/A кодом и извршићемо упоредну анализу алгоритама заснованих на корелацији и алгоритама естимације при обради реалног (мереног) и симулираног GPS сигнала.

детаљније

Семинар Геометрија, визуелизација и образовање са применама, 2. децембар 2010.

У четвртак 2.12. у 17:15 часова у сали 301ф  Математичког Института САНУ, Кнез Михајлова 35 одржаће се састанак Семинара на ком ће предавање одржати Јелена Грујић.

Назив предавања: РЕПРЕЗЕНТАЦИЈЕ СИМЕТРИЧНЕ ГРУПЕ

Садржај: Ово је други део истоименог предавања одржаног у октобру, а биће детаљније посвећен репрезентацијама симетричне групе.

детаљније

ЦГТА семинар, 30. новембар 2010.

Наредни састанак ЦГТА семинара одржаће се у уторак, 30. новембра, од 18-20h на Математичком факултету, IV спрат, Бим сала.

Предавач: Раде Живаљевић

Назив предавања: Неколико призора из живота једног Грасманијана. Грасманова многострукост је повод за шетњу по математици.

Напомена: Студентски семинар "Жива математика" одржаће се у среду, 1. ДЕЦЕМБРА, од 12-14h у сали за семинаре Математичког института САНУ(Кнез Михаилова 36, III спрат)

Предавач: Божидар Јовановић
Назив предавања: Елементарни увод у теорију Лиевих група.

Садржај: Лиеве групе су у центру свих математичких теорија (и њихових примена) које се тичу симетрија. Овај елементарнији увод је намењен широј публици, специјално студентима и постдипломцима.

детаљније

Трећа међународна школа астрономије уврштена међу најзначајније EUROVO догађаје 2010.

Детаљније: Европско астрономско друштво је међу најзначајније EUROVO догађаје 2010. уврстило и Трећу Међународну школу Астрономије коју је организовао Математички факултет у јуну 2010.

Више детаља можете прочитати на

http://eas.unige.ch/newsletter/eas_newsletter-40.pdf,

секција EUROVO news:

http://www.euro-vo.org/pub/related/calendar.html

детаљније

Семинар Катедре за астрономију, 30. новембар 2010.

Детаљније:

Наредни састанак Семинара Катедре за астрономију одржаће се у уторак, 30. новембар 2010. године, у 18 сати, у просторијама Катедре.

Предавач: др Милан Богосављевић, Астрономска опсерваторија Београд

Назив предавања: "Откриће дифузне Лајман алфа емисије око галаксија на црвеном помаку з=2.7"

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести