Активности на семинарима: Одељење за математику, 6. септембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 6. септембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Ivan Limonchenko, Steklov Mathematical Institute of the RAS

Наслов предавања: TORIC SPACES AND SIMPLE POLYTOPES

Апстракт: Topological spaces with a compact torus action have been of great importance and interest in algebraic topology, complex, symplectic and algebraic geometry for several decades, motivating new theoretical constructions and providing numerous examples on which the general theory can be worked out explicitly. In their pioneering work of 1991 M. Davis and T. Januszkiewicz introduced the notion of a quasitoric manifold - a topological model for an algebraic toric manifold - as a space with a locally standard torus action whose orbit quotient is a simple polytope. Their work was intensively deveoped and expanded upon by V. Buchstaber, M. Masuda, T. Panov and N. Ray into what has become a whole new area of study, Toric Topology. Toric methods in algebraic topology are based on the notion of a moment-angle-complex and its generalization - a polyhedral product space.
In this talk, an introduction to toric topology from the viewpoint of topology and combinatorics of polyhedral products will be given. It will be showed how toric geometry and topology work in solving classical problems and some problems which are now opened in toric topology itself will be stated.

детаљније

Размена наставника са Универзитетом Roma Tre у оквиру програма Еразмус+, КА1

У оквиру програма Еразмус+, КА1, Универзитет у Београду потписао је споразум са Универзитетом Roma Tre из Италије. На првом конкурсу за размену није се пријавио довољан број наставника. У договору са колегама из Италије, Ректорат Универзитета у Београду отвара нови конкурс и позива наставнике следећих факултета да се пријаве:

- Архитектонски факултет
- Грађевински факултет
- Правни факултет
- Математички факултет
- Машински факултет
- Факултет организационих наука
- Филолошки факултет
- Филозофски факултет
- Физички факултет
- Факултет политичких наука
- Електротехички факултет.

Споразум предвиђа мобилност наставника Универзитета у Београду (у звању доцента па навише), на период од по пет дана. Број мобилности још увек није дефинисан. Очекује се између три и пет мобилности, које се морају реализовати до маја 2017. године.

Динамика реализације конкурса је следећа:
- почетак пријаве за стипендију: 1. септембар 2016.
- завршетак пријаве за стипендију: 12. септембар 2016.
- крајњи рок факултета да доставе номинације кандидата:
14. септембар 2016.
- крајњи рок да УБ пошаље своје номинације Универзитету Roma Tre: 20. септембар 2016.

Коначну одлуку о избору пријављених кандидата доносе колеге из Италије. Пријаве се врше преко сајта: http://mobion.bg.ac.rs/ Списак неопходне документације за пријаву налази се на страни: http://mobion.bg.ac.rs/howtoapply/requireddocuments

Контакт особа на Универзитету у Београду:

Никола Савић
TRAIN координатор
Студентски трг 1, 11 000 Београд
Тел: +381 11 3207 496
Fax: +381 11 3281 149

email: nikola.savic@rect.bg.ac.rs

За помоћ око пријаве заинтересоване колеге могу се обратити
Драгани Илић (dilic[at]matf.bg.ac.rs) и Зорици Станимировић (zoricast[at]matf.bg.ac.rs).

детаљније

XIV конференција Дигитализација културне баштине, старих записа из природних и друштвених наука и дигитална хуманистика, 29.09.2016.

Програм конференције (28.09.2016.)

Рок за пријаву је продужен на молбу појединих учесника.

Обавештавамо вас да се апстракти излагања могу послати до 11. септембра 2016. године. (објављено 6.9.2016.)

XIV конференција Дигитализација културне баштине, старих записа из природних и друштвених наука и дигитална хуманистика одржаће се 29. септембра 2016. године на Математичком факултету у Београду.

Учесници који желе да излажу на конференцији, треба да, најкасније до 5. септембра 2016. године, на адресу ncd[at]matf.bg.ac.rs пошаљу апстракт рада (на српском и/или енглеском, као DOC-додатак поруци) према приложеном формату.

Упутство 1
Упутство 2
Конференција НЦД

Радови представљени на конференцији, који прођу поступак рецензије, биће штампани у часопису Преглед Националног центра за дигитализацију.

Организациони одбор

детаљније

Стипендије Владе Мексика за 2017. годину

Амбасада Сједињених Мексичких Држава (Мексико), доставила је информацију Универзитету у Београду да Влада Мексика нуди држављанима Србије могућност конкурисања за стипендије у оквиру билатералног споразума о сарадњи.

Ближе информације о Конкурсу налазе се на страни
http://www.gob.mx/amexcid/acciones-y-programas/becas-para-extranjeros-29785

где се може наћи и текст Конкурса на енглеском језику

Стипендије се нуде само у оквиру наставног програма институција назначених у конкурсу за 2017. годину:
http://www.gob.mx/amexcid/documentos/programas-academicos-ies-becas-de-excelencia?idiom=es

Напомињемо да Универзитет у Београду има билатералну сарадњу са следећим универзитетима у Мексику, за које се може конкурисати:

- Benemérita Universidad Autónoma de Puebla,

- Universidad de Guadalajara,

- Universidad Nacional Autonoma de Mexico.

Заинтересовани кандидати би требало да доставе комплетне конкурсне пријаве Универзитету у Београду најкасније до 19. септембра 2016. године. Амбасада Мексика истиче да непотпуне пријаве неће бити укључене у процес селекције, као ни оне који не испуњавају све потребне услове из Конкурса. Такође, неће бити враћени досијеи оних кандидата који не буду изабрани.

Контакт особа на Универзитету у Београду:

Љубица Димитријевић
Сектор за међууниверзитетску и међународну сарадњу
Универзитет у Београду
Студентски трг 1
11000 Београд, Србија
Тел. 011/3207455
http://www.bg.ac.rs

За помоћ око пријаве студенти Математичког факултета могу се обратити Драгани Илић (dilic[at]matf.bg.ac.rs) и Зорици Станимировић (zoricast[at]matf.bg.ac.rs).

детаљније

Одбрана докторске дисертације Сане Стојановић 07.09.2016.

Одбрана докторске дисертације Сане Стојановић, под називом:„Формализација и аутоматско доказивање теорема еуклидске геометрије“, биће одржана 07.09.2016. у 14h.

детаљније

Одбрана докторске дисертације Сташе Вујичић Станковић 01.09.2016.

Одбрана докторске дисертације Сташе Вујичић Станковић, под називом:„Екстракција информација вођена онтологијама (модел за српски језик)“, биће одржана 01.09.2016. у 10h.

детаљније

XIX Geometrical Seminar, 28. август-4. септембар 2016, Златибор

Међународна конференција XIX Geometrical Seminar биће одржана у периоду од 28. августа до 4. септембра 2016. на Златибору у организацији Природно-математичког факултета Универзитета у Крагујевцу и Математичког факултета Универзитета у Београду, и у сарадњи са Природно-математичким факултетом Универзитета у Нишу и Математичким институтом САНУ.

Конференцију су подржали Министарство просвете, науке и технолошког развоја, Европско математичко друштво (European Mathematical Society) и више привредних организација.

Списак учесника Конференције са апстрактима излагања доступан је на
http://tesla.pmf.ni.ac.rs/people/geometrijskiseminarxi/speakers.php#pos

Програм Конференције биће ускоро објављен.

Више информација може се наћи на страни
http://tesla.pmf.ni.ac.rs/people/geometrijskiseminarxix/index.php

детаљније

Одбрана докторске дисертације Мирка Јовановића, 02.09.2016.

Одбрана докторске дисертације мр Мирка Јовановића, под називом:„Прилог теорији апстрактних метричких простора“, биће одржана 02.09.2016. у 12h.

детаљније

Одбрана докторске дисертације Дејана Илића, 25.8.2016.

Одбрана докторске дисертације мр Дејана Илића по називом:„АНАЛИЗА ПРЕБРОЈИВИХ МОДЕЛА ПОТПУНИХ ТЕОРИЈА ЛИНЕАРНО УРЕЂЕНИХ СТРУКТУРА“, биће одржана 25.8.2016. у 17h.

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 29. август 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у понедељак, 29. августа 2016. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 18 часова.

Предавач: Владо Кешељ, Dalhousie University, Canada

Наслов предавања: Научно истраживање, иновације и привреда: канадски модел и неки примјери пројеката у области анализе текста и података (прегледно предавање)

Апстракт: У првом делу презентације ће се прадставити канадски модел финансирања научног истраживања у рачунарству, са фокусом на облике подстицања сарадње између привреде и истраживања, као и подстицања стварања нових фирми на основу истраживања и идеја студената.

У другом делу ће се представити неколико пројеката из области анализе текстова и података, који су иницирани заједничким интересима фирми и истраживања. У више детаља ће бити приказан приступ визуелној анализи текста на основу знаковних n-грама ии CNG мере сличности n-грамских профила.

Овај метод се показао корисним у анализи ауторства текстова.

Кратка биографија предавача: проф. Владо Кешељ је дипломирао на смеру Рачунарства и информатике, Математичког Факултета Универзитета у Београду. Одбранио је магистарску и докторску тезу на Универзитету у Ватерлоу у Канади. Од 2002. године је професор на Делхаузи Универзитету (Dalhousie University) у Канади, а редовни професор од 2011. године. Проф. Кешељ је такође Продекан за иновације и предузетништво (Assistant Dean for Innovation and Entrepreneurship). Његова истраживачка активност укључује обраду природног језика, анализу података и пословну информатику.

Детаљније информације о Семинару доступне су на страни:
http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести