Дан примирја у Првом светском рату - нерадни дан, петак 11.11.2016.

детаљније

Одлука о расписивању конкурса за доделу стипендија Задужбине Љубице М. Здравковић за школску 2016/2017. годину

Расписује се Конкурс за доделу једне стипендије студентима Универзитета у Београду, за школску 2016/2017. годину.

На Конкурс се могу пријавити студенти основних академских студија који се у школској 2016/2017. години финансирају из буџета Републике Србије.

Критеријуми за добијање стипендије су:
1) редовно уписивање школске године,
2) висина просечне оцене свих положених предмета током студирања, најмање 9,00.
3) други постигнути резултати (научни и стручни радови, значајни успеси на домаћим и међународним такмичењима студената и сл.).

Студенти који су корисници других стипендија, немају право на стипендију Задужбине.

Стипендија се додељује десет месеци у месечном износу од 10.000,00 динара.

Детаљније о пријављивању

детаљније

Семинар Биоинформатика, 9. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 9. новембра 2016. у сали БИМ Математичког факултета са почетком у 18:15 часова.

Предавач: Ненад Митић, Математички факултет

Наслов предавања: БАЗА ЕКСПЕРИМЕНТАЛНО УТВРЂЕНИХ НЕУРЕЂЕНИХ РЕГИОНА ПРОТЕИНА

Апстракт:
Протеини који немају потпуно уређену 3D структуру имају значајну улогу у различитим врстама ћелијских процеса. У последње две деценије експериментално је потврђено постојање великог броја протеина чији поједини региони имају неуређену структуру. Подаци о оваквим протеинима су прикупљени и организовани у базу података протеина са неуређеним регионима. Прва верзија базе је објављена 2005. године у САД, и ажурирана је све до 2013. године. После три године паузе, у Европи је формирана нова ажурирана и проширена база са повећаним бројем карактеристика протеина.

На предавању ће бити изложене карактеристике старе и нове верзије базе, приказ расположивих ресурса, као и (критички) осврт на постојеће
програме за предвиђање неуређених региона протеина узимајући расположиве податке из базе као основу.

Организатори семинара су проф. др Гордана Павловић-Лажетић, проф. др Бранко Драговић и проф. др Ненад Митић, руководилац

детаљније

Активности на семинарима: Геометрија, образовање и визуализација са применама, 10. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 10. новембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15 часова.

Предавач: Ђорђе Баралић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: "ОБИЈЕНЕ" ЛЕБЕГОВА, ККМ И ХЕКС ТЕОРЕМА

Апстракт: На предавању ће бити доказане генерализације класичне Лебегове теореме о покривачима куба и ККМ теореме о покривачима симплекса за класе простих политопа чији су хроматски бројеви мали.

Теореме које проширујемо имају огроман значај у математици јер су еквиваленти Шпернеровој леми и Брауверовој теореми о фиксној тачки.

Такође ћемо показати да Хекс теорема за куб важи за много ширу класу политопа који су лепо "обојени".

Предавање је засновано на заједничком раду са Р. Живаљевићем http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0097316516301017  који је изашао у Journal of Combinatorial Theory, Serie A.

детаљније

Математички методи за механику, 9. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 9. новембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Борислав Гајић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: КРЕТАЊЕ У ЦЕНТРАЛНОМ ПОЉУ

Апстракт: У питању је друго у низу предавања на специјалном курсу "Увод у аналитичку механику и симплектичку геометрију".

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 8. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 8. новембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Татјана Јакшић Кругер, Математички институт САНУ

Наслов предавања: КОНВЕРГЕНЦИЈА BCO МЕТОДЕ

Апстракт:

Метода оптимизације колонијом пчела (Bee Colony Optimization, BCO) је алгоритам инспирисан природом, прецизније понашањем пчела у потрази за храном. То је метахеуристичка метода намењена за примену на тешке проблеме оптимизаијце који се јављају у реалном животу.

BCO су предложили Лучић  и Теодоровић  2001. године. Веома је једноставна, али ефикасна метода која је већ  успешно примењена на разне проблеме комбинаторне и континуалне оптимизације.

На предавању ће бити изложена теоријска верификација алгоритма као и докази конвергенције разних варијанти BCO методе. Приказани резултати смањују јаз између успешне практичне примене и недостајуће теоријске анализе.

детаљније

Пријаве за учешће у програму TRAIN на Универзитету у Београду

Обавештавамо Вас да се на Универзитету у Београду током наредних пар месеци организује обука наставно-научног особља у оквиру програма TRAIN (http://train.bg.ac.rs/). Обука је организована кроз више модула, а план рада по модулима је следећи:

1. Методологија истраживања, писање научних радова и презентација резултата

а) Групација друштвено-хуманистичких наука (22. и 23. децембар 2016.)
б) Групација техничко-технолошких, природно-математичких и медицинских наука (16. и 17. јануар 2017.)

2. Дидактика у високом образовању и израда планова и програма високог образовања (5, 6. и 7.  децембар 2016.)

3. Припрема пријава за пројекте и управљање пројектима (12. и 13. децембар 2016.)

4. Вештине држања ефективних презентација (8. и 9. децембар 2016.)

5. Ерасмус + КА1 и КА2 (14. и 15. новембар 2016.)

6. Умрежавање и тимски рад (18. новембар 2016.)

7. Предузетништво и писање бизнис плана (16. и 17. децембар 2016.)

Уколико сте заинтересовани на неки од модула обуке, неопходно је да се пријавите mail-ом колеги Николи Савићу, TRAIN координатору Универзитета у Београду.

Контакт: Никола Савић, TRAIN координатор
Универзитет у Београду, Ректорат
Студентски трг 1, 11 000 Београд
Тел: +381 11 3207 496
Fax: +381 11 3281 149
email: nikola.savic@rect.bg.ac.rs

детаљније

Седми Симпозијум - Математика и примене, 04-05. новембар 2016, Београд

Новости

Ове године ће гости Симпозијума по први пут бити у прилици да, осим присуствовања предавањима, купе издања Математичког факултета, а списак наслова са ценовником можете погледати овде

Са задовољством Вас обавештавамо да ће се 04. и 05. новембра 2016. одржати седми Симпозијум МАТЕМАТИКА И ПРИМЕНЕ - национални скуп са међународним учешћем, у организацији Математичког факултета Универзитета у Београду и Српске академије наука и уметности.

Програм симпозијума можете преузети овде.
Дводневни научни скуп одвијаће се у 3 секције:

детаљније

НЦД Преглед, пријава радова, рок 20.11.2016.

Позивамо вас да на адресу ncd@matf.bg.ac.rs пошаљете радове, који ће, уколико прођу поступак рецензије, бити штампани у часопису Преглед Националног центра за дигитализацију.

Рок за слање радова је 20. новембар 2016. године.

Као наслов поруке наведите: НЦД Преглед, пријава рада.

Радови треба да буду објављени у децембарском броју НЦД прегледа.

Упутство за писање рада

Уредништво часописа "Преглед НЦД"

детаљније

Српски народ и календарско питање (1), среда 2.11.2016.

У последње време у јавности у Србији веома су присутни коментари о питању реформе Јулијанског календара, усвојеног на предлог делегације Српске православне цркве 1923. године на Свеправославном конгресу у Цариграду. Прецизније речено – питањима његове примене код једног дела аутокефалних православних цркава, које то нису учиниле до сада. У тим коментарима видљив је покушај да се укаже како се наводно ради о прихватању Грегоријанског календара, односно одступању од Јулијанског календара.

Удружење Милутин Миланковић своје програмске активности усмерава на изучавање дела великог српског и светског научника Милутина Миланковића. Посебну вредност и актуелност у тим изучавањима имају његови радови који се односе на реформу Јулијанског календара, као и допринос и подршку Српске православне цркве његовим радовима.

Удружење сматра да произвољна тумачења у јавности нису корисна, да стварају конфузију и да је неопходно да се прикупе и јавности представе подаци о настанку и развоју календарског знања са гледишта математичке и астрономске теорије мерења и рачунања времена, историји календарских знања од најстаријих времена до данас, митолошкој и теолошкој подлози календара, као и историји настанка и модификацијама најпознатијих календара, све до специфичног доприноса Милутина Миланковића реформи православног календара.

Удружење Милутин Миланковић, у сарадњи са Српском православном црквом и Управом за сарадњу с црквама и верским заједницама, реализује пројекат: „Српски народ и календарско питање“ у оквиру кога је предвиђено одржавање стручних предавања, трибина и округлог стола, уз учешће еминентних познавалаца календарског питања, као и  присуство јавности.

Тиме ће се допринети да веома широки круг заинтересованих институција и појединаца добију веома квалитетне и објективне информације о календарском питању, посебно о реформи Јулијанског календара, као и о ставу Српске православне цркве о овом, за њу, изузетно значајном питању.

Теме првог предавања су: Историја календарског питања (предавач Проф. др Милан С. Димитријевић) и Астрономско и календарско питање Лепенског вира (предавачи Александра Бајић и Хрстивоје Павловић).

мр Славко Максимовић, председник
Удружење Милутин Миланковић
Маршала Бирјузова 53 (улаз Поп Лукина 1Б)
11000 Београд
Телефон: (+381) 011 328 69 87, 011 328 69 83
Е-пошта:milankovicm@gmail.com <mailto:milankovicm@gmail.com>
Web:www.milutinmilankovic.rs <http://www.milutinmilankovic.rs/>

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести