Одељење за математику, 16. новембар 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 16. новембра 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Небојша Васовић, Рударско-геолошки факултет Универзитет у Београду,

Наслов предавања: НЕЛИНЕАРНА ДИНАМИКА МОДЕЛА НЕУРОНА И ГЕОЛОШКИХ РАСЕДА: КОХЕРЕНЦИЈА И ЗАКОН ГУТЕНБЕРГ-РИХТЕРА

Апстракт: Презентација обухвата преглед досадашњег истраживања аутора, на тему примене метода нелинеарне динамике у изучавању динамичких модела неурона и раседног кретања у Земљиној кори: локална бифуркациона анализа (аналитички), глобална бифуркациона анализа (нумерички) и метода усредњавања.

Посебан акценат презентације је на аналогији уочених појава на моделу раседа са реално осматраним феноменима (закон Гутенберг-Рихтера), као и на уоченим ефектима белог шума у моделу неурона (стохастичка кохеренција и само-изазвана стохастичка резонанца).

Рад је добијен у сарадњи са Кристином Тодоровић (Универзитет у Београду, Фармацеутски факултет), Срђаном Костићем (Институт за водопривреду Јарослав Черни, Београд) и Игором Франовићем (Универзитет у Београду, Институт за физику).

Нажалост није могуће оставити коментар.