Одељење за математику, 11. децембар 2015.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 11. децембра 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14h.

Предавач: Ђорђе Баралић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: МИСТИЧНИ ШЕСТОУГАО И ОСМОУГАО

Апстракт: Паскалова теорема је класична теорема пројективне геометрије која је далекосежно утицала на развој математике. Шест тачака на коници могуће је повезати на шездесет различитих начина  шестоугаоном линијом и сваки шестоугао производи једну Паскалову праву стварајући конфигурацију познату као мистични шестоугао. Ова конфигурација је привлачила велике математичаре: Киркмана, Салмона, Кејлија, Пликера, Веронезеа и друге који су је проучавали.
У заједничком раду са Игорем Спасојевићем пронашли смо нов комбинаторни доказ ових резултата и успели да их генерализујемо користећи Безуову теорему. Занимљиви резултати важе и за осмоугао уписан у  конику и у раду су добијене нове теореме инциденције у вези са коникама.

Нажалост није могуће оставити коментар.