Семинар за геометију, образовање и визуелизацију са применама, 15. октобар 2015.

Наредни састанак семинара биће одржан у четвртак, 15. октобра 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15.

Предавач: Милош Миловановић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ПРИНЦИП КОРЕСПОДЕНЦИЈЕ

Апстракт: Формулације појма система у класичној и квантној физици се битно разликују и ниједна од њих не укључује ону другу. Па ипак, прелазак са класичне на квантну теорију заснован је на принципу коресподенције који држи да сви значајни елементи структуре у старој формулацији налазе одговарајуће елементе у новој. У појединим књигама посвећеним овој теми, принцип коресподенције отелотворен је у једној јединој реченици – наиме – свуда замените Поасонове заграде комутаторским заградама. Једном математичару овај принцип непосредно указује да мора постојати апстрактна формулација појма система која садржи обе поменуте као специјалне случајеве. Карактеризација такве структуре појаснила би однос међу њима и расветлила улогу принципа коресподенције приликом преласка из једне теорије у другу. Биће речи о раду Риза Т. Просера објављеном 1966, а који је посвећен овој теми.

Нажалост није могуће оставити коментар.