Seminar za veštačku inteligenciju, 3. april 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u sredu, 3. aprila 2024. sa početkom u 19 časova.

Predavači: prof. Milan Tuba, rukovodilac projekta za veštačku inteligenciju, Singidunum Univerzitet, Beograd; prorektor za nauku, Sinergija Univerzitet, Bijeljina, BiH

Naslov predavanja: ALGORITMI INTELIGENCIJE ROJEVA I VEŠTAČKA INTELIGENCIJA PREMENjENI NA MODELIRANjE I PREDVIĐANjE KVALITETA VAZDUHA

Apstrakt:
Algoritmi inteligencije rojeva koriste se za rešavanje optimizacionih problema koji su nerešivi konvencionalnim optimizacionim metodama. Ideja kod ovih algoritama je da se iskoristi efikasnost, prilagodljivost i robustnost pronađena u prirodnim sistemima za modeliranje srži ovih algoritama što su operatori eksploracije i eksploatacije. Ovi operatori koriste se za generisanje nove populacije rešenja u svrhu iterativnog poboljšanja rezultata pretrage. Aktuelne teme istraživanja u ovoj oblasti uključuju primenu modela mašinskog učenja za automatsko dizajniranje algoritama. Zbog svoje efikasnosti, algoritmi inteligencije rojeva se sve više primenjuju za poboljšanje performansi i efikasnosti AI sistema, posebno konvolucionih neuronskih mreža (CNN). Kada se primene na CNN, algoritmi inteligencije rojeva doprinose nekoliko ključnih oblasti: optimizacija arhitekture mreže, fino podešavanje hiperparametara i, u nekim slučajevima, poboljšanje procesa selekcije atributa. Ova integracija poboljšava njihovu tačnost i sposobnosti generalizacije u zadacima kao što su klasifikacija slika, prepoznavanje i analiza.
Jedna inovativna primena CNN je u oblasti nauke o životnoj sredini, posebno za modeliranje i predviđanje kvaliteta vazduha. Iskorištavanjem moći CNN, identifikacija izvora zagađenja, razumevanje obrazaca disperzije i predviđanje kvaliteta vazduha mogu biti značajno poboljšani.

Napomena: Registraciona forma za učešće na Seminaru je dostupna na linku:

Ukoliko želite samo da pratite predavanje bez mogućnosti aktivnog učešća, prenos je dostupan na linku: