Studentski seminar, 23. april 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u petak, 23. aprila 2021. sa početkom u 12 časova.

Predavač: Lazar Radičević, Univerzitet u Kembridžu

Naslov predavanja: DELONE-FADEJEVA KORESPONDENCIJA I BROJANjE KUBNIH POLjA

Apstrakt:
Koliko ima brojnih polja stepena n i diskriminante manje od X, gde su n i X prirodni brojevi? Maleova hipoteza tvrdi da je, asimptotski, odgovor c(n)*X, gde je c(n) konstanta koja zavisi samo od broja n. U slučaju n=3 ova hipoteza je dokazana, i poznata je kao Davenport-Hajlbronova teorema. Njihov dokaz se oslanja na Delone-Fadejevu bijekciju između skupa kubnih prstena, posmatranih do na izomorfizam, i skupa binarnih kubnih formi sa celobrojnim koeficijentima, posmatranih do na GL2(Z)-ekvivalenciju. U ovom izlaganju ćemo skicirati dokaz ovog tvrđenja, a potom, prateći Bargavu, Šankara i Tsimermana, skicirati i dokaz Davenport-Hajlbronove teoreme.

Link za pristup predavanju: