Seminar za geometriju i primene, 22. april 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u četvrtak, 22. aprila 2021. sa početkom u 17:15.

Predavač: Prof. Goran S. Đorđević, Prirodno-matematički fakultet i SEENET Centar, Univerzitet u Nišu

Naslov predavanja: O NEKIM PRIMENAMA DE SITEROVIH I ANTI-De SITEROVIH PROSTORA U KOSMOLOGIJI

Apstrakt:
Primena Rimanove (3+1 dimenzione) geometrije u Teoriji gravitacije i kosmologiji je dobro poznata i aktuelna tema već duže od jednog veka.
Primena de Siterovih i anti-de Siterovih prostora, naročito u višedimezionim modelima, novijeg je doba i najčešće povezana sa Teorijom struna i (mem)brana. U ovom predavanju će biti prikazane osnovne ideje tzv. Rendal-Sundrum 2 modela, u 5-dimezionom anti de Siterovom prostoru. Razmotrićemo implikacije postojećih i eventualno novih metrika i materijalnog sadržaja svemira koje dovode do različitih inflatornih modela i predikcija. Ukratko će biti prikazane modfikovane (Fridmanove) dinamičke jednačine, problem ``atraktora`` i poređenje teorijskih-numeričkih rezultata sa najnovijim opservabilnim podacima.

Detalji pristupa:
Meeting number (access code): 183 958 4971