Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 22. novembar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 22. novembra 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15.

Predavač: Ivan Dimitrijević, Matematički fakultet, Univerzit u Beogradu

Naslov predavanja: KOSMOLOŠKA REŠENjA U NELOKALNOJ MODIFIKACIJI GRAVITACIJE

Apstrakt: Postoje brojni pristupi modifikaciji Ajnštajnove teorije gravitacije. Medju onima koji privlače najviše pažnje su $F(R)$ modifikacija i nelokalna modifikacija. Nelokalna modifikacija gravitacije je modifikacija koja sadrži beskonačno mnogo prostorno-vremenskih izvoda. Obično se uzima u obliku stepenog reda po Dalamberovom operatoru $Box$ ili njegovom inverzu. Na ovom predavanju se razmatra nelokalna modifikacija sa dodatnim članom u obliku $P(R)mathcal{F}(Box)Q(R)$, gde su $P$ i $Q$ diferencijabilne funkcije skalarne krivine $R$ i $mathcal{F}$ analitička funkcija Dalamberovog operatora.