Studentski seminar, 9. novembar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 9. novembra 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 12 časova.

Predavač: Nikola Velov, Matematički fakultet Beograd

Naslov predavanja: KRATKI IZLET U TEORIJU KOMPLEKSNIH DINAMIČKIH SISTEMA

Apstrakt: Teorija kompleksnih dinamičkih sistema je u poslednje vreme vrlo aktivna oblast matematičkih istraživanja. Ona se u suštini bavi posmatranjem niza dobijenog ponovljenim iteracijama neke (najčešće racionalne) funkcije f:DD, gde je D neki podskup proširenog skupa kompleksnih brojeva, i određivanjem kako svojstva tog niza zavise od početnih uslova. Pokazuje se da, uz određene pretpostavke, D možemo podeliti na dva disjunktna podskupa koja su zatvorena u odnosu na funkciju f. U jednom od njih se f ponaša haotično u dinamičkom smislu (Julia set), a u drugom se f ponaša regularno, sve bliske vrednosti se ponašaju slično prilikom iteracije. U ovom predavanju biće izloženi neki ključni rezultati iz ove oblasti i prikazani na nekoliko zanimljivih i pristupačnih primera.

Vesti i dešavanja

Aktivnosti na seminarima