Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 26. oktobar 2017.

Naredni sastanak Seminara, biće održan u četvrtak, 26. oktobra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15 časova.

Predavač: Mirjana Đorić, Matematički fakultet

Naslov predavanja: PODMNOGOSTRUKOSTI REALNE KODIMENZIJE DVA U KOMPLEKSNOM PROJEKTIVNOM PROSTORU

Apstrakt:
Biće prikazane neke osobine hiperpovrši proizvoda dve neparno-dimenzione sfere, koje omogućavaju izučavanje osobina podmnogostrukosti realne kodimenzije dva u kompleksnom projektivnom prostoru. Naime, istaknuta hiperpovrš kompleksnog projektivnog prostora je $M_{p,q}^C$, koja se definiše kao projekcija $pi(S^{2p+1} imes S^{2q+1})$ proizvoda dve neparno-dimenzione sfere $S^{2p+1} imes S^{2q+1}$ u jediničnoj sferi $S^{n+3}(1)$, pri čemu je $n=2p+2q$ i $pi$ je Hopf-ovo preslikavanje $pi: S^{n+3} ightarrow {P}^frac{n+2}{2}({f C})$. Biće izučavane i neke hiperpovrši prostora $M_{p,q}^C$.