Seminar iz astronomije i astrofizike, 4. april 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 4. aprila 2017. u sali 809 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: Petar Kostić, student doktorskih studija Matematičkog fakulteta

Naslov predavanja: STRUKTURA MEĐUZVEZDANE SREDINE I RADIO SIGMA-D RELACIJA OSTATAKA SUPERNOVIH

Apstrakt: Ostaci supernovih predstavljaju približno sfernu oblast koju obuhvata udarni talas formiran nakon eksplozije supernove. Tokom njihove evolucije, pošto se šire velikom brzinom, ostacima SN raste prečnik (D) dok im se istovremeno smanjuje površinski sjaj (Sigma) u radio području spektra. Teorijski i posmatrački je utvrđeno da su ove dve veličine međusobno povezane, pa je njihova međuzavisnost, tzv. Sigma-D relacija, predmet proučavanja. Pošto je (teorijski) u pitanju stepena zavisnost, ona je u log-log skali karakteriše prava određenog nagiba. Tema ovog predavanja će biti kakav uticaj sredina u kojoj ostaci evoluiraju može imati na nagib Sigma-D relacije. Biće predstavljeni rezultati simulacije u kojoj je simuliran uzorak ostataka SN koji su formirani unutar gustih (takođe simuliranih) molekularnih oblaka fraktalne strukture.