Seminar za mehaniku, 23. mart 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 23. marta 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Slobodanka Boljanović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: NUMERIČKA SIMULACIJA ČVRSTOĆE PRI DEJSTVU CIKLIČNIH OPTEREĆENjA

Apstrakt: U toku eksploatacije elementi struktura su izloženi dejstvu radnih opterećenja ciklicnog karaktera. Kontinuirano dejstvo cikličnih opterećenja može prouzrokovati složeni proces poznat pod nazivom zamor. U analizi koja se odnosi na ponašanje pri zamoru realnih elemenata strukture pri dejstvu cikličnih opterećenja, jedan od osnovnih ciljeva je razvoj pogodnih matematičkih modela/procedura za procenu preostalog veka. Razvijeni matematički modeli u ovom istraživanju, razmatraju fazu do pojave inicijalnog oštećenja i fazu širenja prsline. Teorijski pristup obuhvata primenu analitičkih i numeričkih metoda za određivanje teorijskog faktora koncentracije napona i faktora intenziteta napona. Proces do pojave oštećenja i proces širenja prsline su modelirani na bazi energetskog koncepta i odgovarajućih kriterijuma mehanike loma kao i teorije za proračun čvrstoće. Validnost formulisanih matematičkih modela je proverena upoređivanjem sa odgovarajućim eksperimentalnim rezultatima kod elemenata strukture kao što je avionska oplata i veza krilo-trup.