Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 22. mart 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 22. marta 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Sava Čavoški, MDS informatički inženjering

Naslov predavanja: SIMULACIONI MODELI ZASNOVANI NA AGENTIMA KAO PODRŠKA ODLUČIVANjU U ELEKTRONSKOM POSLOVANjU

Apstrakt: U radu se razmatra mogućnost primene simulacionih modela zasnovanih na agentima (ABMS - agent based simulation and modeling) u analizi ponašanja potrošača na B2C e-commerce sajtovima i analizi različitih poslovnih odluka na efekte online prodaje. Metodologija simulacije zasnovane na agentima, koja se koristi u ovom radu može da pruži značajan doprinos u brzini i kvalitetu donošenja odluka u elektronskoj trgovini. Modeli razvijeni za potrebe ovog rada imaju za cilj da naprave pomak u korišćenju praktičnih alata za evaluaciju sistema B2C online prodaje tako što omogućavaju razmatranje posledica različitih politika u upravljanju e-commerce sajtom na ponašanje potrošača, posećenost sajta, obim prodaje, ostvarene prihode i sl. Za potrebe istraživanja razvijen je simulacioni model zasnovan na agentima koji ima mogućnost da prati interakcije ključnih subjekata u online prodaji: posetioce sajta - potencijalne kupce, prodavce sa različitim poslovnim politikama i dobavljače.