Odeljenje za matematiku, 11. decembar 2015.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 11. decembra 2015. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14h.

Predavač: Đorđe Baralić, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: MISTIČNI ŠESTOUGAO I OSMOUGAO

Apstrakt: Paskalova teorema je klasična teorema projektivne geometrije koja je dalekosežno uticala na razvoj matematike. Šest tačaka na konici moguće je povezati na šezdeset različitih načina  šestougaonom linijom i svaki šestougao proizvodi jednu Paskalovu pravu stvarajući konfiguraciju poznatu kao mistični šestougao. Ova konfiguracija je privlačila velike matematičare: Kirkmana, Salmona, Kejlija, Plikera, Veronezea i druge koji su je proučavali.
U zajedničkom radu sa Igorem Spasojevićem pronašli smo nov kombinatorni dokaz ovih rezultata i uspeli da ih generalizujemo koristeći Bezuovu teoremu. Zanimljivi rezultati važe i za osmougao upisan u  koniku i u radu su dobijene nove teoreme incidencije u vezi sa konikama.