Matematički metodi mehanike, 15. mart 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 15. marta 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Božidar Jovanović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: SIMPLEKTIČKA LINEARNA ALGEBRA I JOŠ NEKI OSNOVNI POJMOVI

Detaljnije: U pitanju je predavanje u okviru specijalnog kursa "Uvod u analitičku mehaniku i simplektičku geometriju".

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 17. mart 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak 17. marta 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Hans G. Feichtinger, University of Vienna, Austria

Naslov predavanja: FOURIER STANDARD SPACES: A NEW FAMILY OF FUNCTION SPACES

Apstrakt: Classical Harmonic Analysis is focusing very much on the Lebesgue spaces $L^1,L^2,L^infty$, because they appear at first sight as natural domains for convolution or the Fourier transform. As it has turned out a variant of distribution theory, arising from problems in time-frequency analysis, gives rise the a description of the Fourier transform as an automorphism of the Banach Gelfand Triple (or rigged Hilbert space) $(S_0,L^2,S_0`)(R^d)$, i.e. the Plancherel theorem restricts well to the space of test functions $S_0(R^d)$ but also extends well to the distributions in $S_0`(R^d)$, including Dirac measures, Dirac combs, or pure frequencies.

Fourier standard spaces is a family of Banach spaces between $S_0(R^d)$ and $S_0`(R^d)$, with some extra properties, essentially allowing smoothing (by convolution) and localization (by point-wise multiplication).

It is the purpose of this talk to indicate the richness of this family of Fourier standard spaces, among them Wiener amalgam spaces or modulation spaces, and to present a few general claims which can be made for the Banach spaces in this family. Of course, the classical $L^p$-spaces belong to this family, however without playing a significant role there.

detaljnije

Odeljenje za mehaniku, 15. mart 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu 15. marta 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Yuri V. Mikhlin, National Technical University KhPI, Kharko15

Naslov predavanja: NONLINEAR NORMAL MODES OF VIBRATING MECHANICAL SYSTEMS AND THEIR APPLICATIONS

Apstrakt: Nonlinear normal modes (NNMs) are periodic motions of specific type, which can be observed in different nonlinear mechanical systems. In the normal vibration mode a finite degree-of-freedom system vibrates like a single-degree-of-freedom conservative one. The significance of NNMs for mechanical engineering is determined by the important properties of these motions. In particular forced resonances motions of nonlinear systems occur close to NNMs. Nonlinear localization and transfer of energy can be analyzed using NNMs.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 14. mart 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 14. marta 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Nemanja Jevtović, Fakultet organizacionih nauka

Naslov predavanja:TAKMIČENjA U REŠAVANjU POSLOVNE STUDIJE SLUČAJA: PRIKAZ REŠENjA STUDENATA FON-A


Apstrakt: U ovom predavanju biće predstavljeni rezultati studenata Fakulteta organizacionih nauka, Univerziteta u Beogradu, postignuti na svetskim takmičenjima u rešavanju poslovne studije slučaja: McGill Management International Case Competition  održanom u Kanadi (1. mesto), UOB - NUS International Case Competition održanom u Singapuru (1. mesto u diviziji), i FEP.U Porto International Case Competition u Portugaliji (3. mesto).

Pored kratkog opisa formata takmičenja, biće prikazani koncepti predloženih rešenja zasnovani na integraciji modernog poslovanja i informaciono komunikacionih tehnologija. Rešenja su razvijana za potrebe velikih svetskih kompanija iz oblasti komercijalnog bankarstva, investicionog bankarstva i trgovine.

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 14. i 21. mart 2017.

Naredni sastanci Seminara biće održani 14. i 21. marta 2017. u sali 809 Matematičkog fakuleta sa početkom u 18 časova.

Predavač: Ilija Lukačević, redovni profesor u penziji Matematičkog fakulteta

Naslov predavanja: SLABO GRAVITACIONO POLjE

detaljnije

KGTA seminar, 14. mart 2017.

Naredni sastanak KGTA seminara biće održan u utorak, 14. marta 2017. u sali 844 Matematičkog fakulteta sa početkom u 14 časova.

Predavač: Đorđe Baralić

Naslov predavanja: TORUSNA TOPOLOGIJA SUSEDSKIH POLITOPA

Apstrakt: Susedski politopi su važna klasa politopa koji se javljaju kao realizacija mnogih ekstremalnih svojstava politopa u kombinatorici. Na predavanju predstavljamo najnovije rezultate koji se odnose na klasifikaciju malih natkrivanja nad susedskim politopima, hipotezi o "podizanju" i kohomološkoj rigidnosti politopa. Ključni prodori su dobijeni uz pomoć računara, ali je pažljiva analiza tako dobijenog materijala metodama torusne topologije pokazala mnoštvo neočekivanih rezultata. Glavni rezultati su postojanje kvazitorusnih mnogostrukosti nad 4 dimenzionalnim susedskim politopima, sa 7, 8, 9, 10, 11 i 12 pljosni, kao i rezultati vezani za susedske politope u dimenzijama 5, 6 i 7. Ovi eksperimentalni rezultati su otvorili mogućnost da se neki problemi u torusnoj topologiji, ali i teoriji susedskih politopa sagledaju i sa neke drugačije tačke.

U pitanju je zajednički rad sa Lazarom Milenkovićem.

detaljnije

Predavanje Henrija Labunte o tehnikama kreiranja nezaboravnih vizuala u igrama i filmu, 15.03.2017.

Henry LaBounta (Henri Labunta) o tehnikama kreiranja nezaboravnih vizuala u igrama i filmu

Predavanje "Learning to see" upoznaće vas sa najefikasnijim alatima i savetima koje možete primeniti pri stvaranju vizuelnih efekata najvišeg kvaliteta.

Kako prepoznati da li video igra izgleda dobro? Prvi utisak je važniji nego što mislite jer određuje u velikoj meri da li će neko zavoleti igru ili ne. Kreiranje vizuelno sjajne igre počinje od tehnika koje našim očima pomažu da prepoznaju šta je ono što je čini atraktivnom drugima.

Zahvaljujući kompaniji Nordeus, jednoj od najuspešnijih kompanija za razvoj video igara u Evropi, i uz podršku organizacija Mikser House, Nova Iskra i StartIT u sredu, 15. marta, u prostorijama Mikser House-a, sa početkom u 18h svi zainteresovani imaće priliku da čuju predavanje Henrija Labunte, čuvenog art direktora sa više od 25 godina iskustva u igrama, vizuelnim efektima, filmskoj industriji, animaciji i televiziji.

Tokom predavanja biće predstavljene tehnike koje će vam omogućiti da učinite vaše igre vizuelno privlačnim. Saznajte tajne uspeha filmova poput Minority Report, Mission Impossible 2 i Star Trek VII Generations. Ili, ako ste u industriji igara, sigurno će vas interesovati da saznate šta je to što je igre kao što su Need for Speed Hot Pursuit, NBA Street,  Need for Speed Most Wanted i Burnout Paradise učinilo nezaboravnim hitovima.

“Napredak tehnologije poslednjih godina dovodi do neverovatnog rasta vizuelnog kvaliteta igara. To prirodno podiže očekivanja korisnika za svaki sledeći proizvod na tržištu, bilo da je kreiran za računare, konzole ili mobilne telefone. Želeći da doprinesemo deljenju znanja, umrežavanju i unapređenju digitalne kreativne zajednice u Srbiji, izuzetno mi je drago što imamo priliku da čujemo iskustva jednog od najvećih svetskih stručnjaka u svojoj oblasti”, izjavio je Daryl Clewlow, Head of Art u kompaniji Nordeus.

Ukoliko želite da se prijavite za predavanje, molimo posetite sledeći link https://goo.gl/forms/u8gbctCyJ6Muc5j02.

Prijave će biti otvorene do 14. marta, broj mesta je ograničen.

Henri Labunta, kratka biografija:

Henri Labunta je započeo svoju karijeru u Njujorku baveći se animacijom i radeći u advertajzing i TV industriji pre nego što je prešao u filmsku i industriju dugometražne animacije. Tokom svog rada u filmskoj industriji imao je priliku da radi na vizuelnim efektima za filmove kao što su Minority Report, Mission Impossible 2, The Prince of Egypt, Star Trek VII Generations, Casper i Twister, zahvaljujući kome je nagrađen čuvenom BAFTA nagradom i bio nominovan za Oskara u kategoriji vizuelnih efekata.

Nakon fenomenalnih ostvarenja u filmskoj industriji, Henri je nastavio svoju karijeru u industriji igara, kao Senior Art direktor u kompaniji Electronic Arts sa igrom SSX3. Svoje angažovanje u ovoj kompaniji okončao radeći na igri “Need for Speed Hot Pursuit” za Criterion Games. Neke od igara na kojima je ostavio svoj pečat uključuju naslove kao što su Skate, Skate 2, NBA Street, Need for Speed Hot Pursuit 2, Need for Speed Most Wanted, Burnout Paradise i mnoge druge igre kompanije EA Sports. Pored angažmana u kompaniji EA Sports, Henry je takođe bio na poziciji Senior Art direktora u kompaniji Zynga i Partner/Senior Art direktor u kompaniji Microsoft Studios gde je radio sa Xbox One launch timom i nekoliko internih timova zaduženim za igre. Uz to, takođe je i predsednik lokalnog upravnog odbora asocijacije ACM SIGGRAPH u San Francisku.

detaljnije

Seminar za kompleksnu analizu, 10. mart 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 10. marta 2017. u sali 710 Matematičkog fakulteta sa početkom u 13 časova.

Predavač: prof. dr Miodrag Mateljević

Naslov predavanja: THE GROWTH OF GRADIENTS OF SOLUTIONS OF SOME ELLIPTIC EQUATIONS AND BI–LIPSCHICITY OF QCH

Apstrakt

detaljnije

Poziv za razmenu naučnika sa Austrijom za 2017. godinu

Poziv za razmenu naučnika sa Austrijom za 2017. godinu u okviru programa "Joint Excellence in Science and Humanities (JESH) Program"

Austrijska akademija nauka (The Austrian Academy of Sciences, OeAW) otvara poziv za program razmene naučnika "Joint Excellence in Science and Humanities (JESH)".

JESH je program Austrijske akademije nauka koji nudi priliku naučnicima iz izabranih zemalja da uspostave nove međunarodne kontakte na najvišem nivou, bez ograničenja naučnog polja istraživanja.

U ovom pozivu JESH poziva mlade naučnike na obostranu razmenu (INCOMING or OUTGOING JUNIOR SCIENTISTS), koji su završili doktorske studije u poslednjih 10 godina.

Naučne posete mogu da traju minimalno 2 a maksimalno 6 meseci.

Detalji poziva i svi relevantni dokumenti (Guidelines for Applicants) se nalaze na linku:
http://www.oeaw.ac.at/en/fellowship-funding/promotional-programmes/joint-excellence-in-science-humanities

Rok za slanje aplikacija: 28. april 2017.

detaljnije

Važno - preventivni pregledi studenata Matematičkog fakulteta, od 13.03. do 31.03.2017.

Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata Beograd organizuje preventivne preglede studenata Matematičkog fakulteta.

Zavod apeluje na studente da se, radi preventive i sopstvene sigurnosti, odazovu u što većem broju.

Pregledi se mogu obaviti u periodu od 13.03. do 31.03.2017. godine, prema sledećem rasporedu.

detaljnije