Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 25. октобар 2012.

Наредни састанак семинара ће бити одржан у четвртак 25. 10. у 18h. На програму семинара су три мастер тезе:

Ана Миладиновић
Развој апликације Elastyc за мобилне уређаје коришћењем jQuery Mobile окружења

Миљан Даниловић
Миграција између RSUB Oracle и DB2

Јела Биочанин
Консолидација поштанских бројева и места повезаних са мобилном телефонијом у Републици Српској

Детаљније информације о семинару се могу наћи на:
http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Семинар механике, 24. октобар 2012.

Наредни састанак Семинара механике биће одржан у среду, 24. октобра 2012. године у 18 часова у сали 301ф на трећем спрату Математичког института САНУ, Кнеза Михаила 36.

Предавачи: Јово Јарић

Наслов предавања: ON CONTINUUM THERMODYNAMICS

Садржај:In continuum thermodynamics, the entropy principle constitutesa basic tool in deriving thermodynamic restrictions on constitutive equations. Here we provide an overview of the modern approaches to continuum non-equilibrium thermodynamics, and of their connection with the problem of heat condition with finite speed of propagation. We focus our attention particularly to the method of Lagrange multiplies proposed by Muller and I-Shi Liu. Then, we applied it to several class of anisotropic materials. This work is co-authored with Dragoslav Kuzmanović.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 23. октобар 2012.

Наредни састанак Семинара за рачунарство и примењену математику биће одржан 23. октобра 2012. у 14:15 часова у сали 301ф МИ САНУ.

Предавач: Татјана Јакшић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ПРИМЕРИ ПРОБЛЕМА КОМБИНАТОРНЕ ОПТИМИЗАЦИЈЕ У КРИПТОЛОГИЈИ


Садржај: Развој електронских комуникација довео је до тога да се размена информација поверљиве садржине одвија свакодневно. Из тог разлога је битно да приликом нпр. размене електронске поште или коришћења услуга електронског банкарства, не дође до неовлашћеног приступа подацима који се шаљу. Да би се пренос оваквих информација уцинио сигурнијим, оне се модификују на такав начин да трећа страна (особа којој информације нису намењене) не може да их протумачи у случају да дође у њихов посед.

Криптологија је (математичка) научна дисциплина о безбедности информација која се, поред основних задатака очувања тајности података (чиме се бави криптографија), бави и техникама приступа отвореном тексту без претходног познавања кључа или реконструкције самог тајног кључа (чиме се бави криптоанализа). Да би се унапредила безбедност преноса података, поред других техника, користе се и методе комбинаторне оптимизације. Циљ овог предавња је да илуструје како се неки проблеми  криптологије могу моделирати као проблеми комбинаторне оптимизације. Једна примена је у области криптоанализе са намером да се идентификују и искористе они комбинаторни проблеми који нису лако решиви и тако онемогући трећој страни да прочита ориганалан садржај поруке.

детаљније

ЦГТА семинар, 23. октобар 2012.

Наредни састанак ЦГТА семинара биће одржан 23. октобра 2012. у 18 часова у пројектор сали (БИМ) на IV спрату на Математичком факултету.

Предавач: Синиша Врећица

Наслов предавања: Геометрија, топологија и комбинаторика конфигурационих простора

Детаљније: Простори конфигурација (тачака, правих, кружница, политопа) играју значајну улогу у многим деловима математике. Уопштено речено, конфигурациони простори описују сва могућа стања неког система (дискретног или континуалног), као скуп "тачака" неког асоцираног "хиперпростора". На пример "шаховски комплекс" описује геометрију конфигурација топова на шаховској плочи таквих да топови не нападају једни друге.

У предавању ће бити детаљно анализирани неки од најпознатијих конфигурационих простора укључујући и просторе коначних тачака на кружници.

детаљније

Математички факултет на 57. Међународном сајму књига

Математички факултет ће се представити на предстојећем 57. Међународном сајму књига на заједничком штанду Универзитета у Београду у хали 2.

Инфо о Сајму:
http://www.beogradskisajamknjiga.com/active/sr-cyrillic/home/levi_meni/sajam_knjiga_2012.html

Сајам књига ће бити отворен у недељу 21. октобра и трајаће 8 дана, тј. до недеље 28. октобра. Радно време Сајма је од 10 до 21 сат.

Видимо се!

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 18. октобар 2012.

Семинар Катедре за рачунарство и информатику одржаће се у четвртак, 18. октобра у 18h.

У оквиру састанка биће приказано 4 мастер рада:

Реља Ћурчин
Серије узастопних бројева са истим бројем делилаца

Александар Тошић
Рачунарска провера Курепине хипотезе за уопштене леве факторијеле

Игор Ивановић
Идејни пројекат информационог система за управљање биоскопом

Марија Јеличић
Испитивање повезаности дужине епитопа и уређености делова протеина применом техника истраживања података

Детаљније информације о семинару, доступне су на адреси:
http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Одељење за математику, 19. октобар 2012.

Наредни састанак Одељења за математику биће одржан 19. октобра 2012. у 14 часова у сали 301ф МИ САНУ.

Предавач: Бранко Драговић, Институт за физику, Земун

Наслов предавања: P-АДИЧНА АНАЛИЗА И ЊЕНЕ ПРИМЕНЕ

Садржај: P-адични бројеви откривени су крајем 19. века. Током времена добро је развијена p-адична анализа са p-адичним и комплексним функцијама p-адичног аргумента. Задњих 25 година p-адична анализа се примењује у теорији струна, системима са хијерархијском структуром, изучавању генетског кода и динамике протеина, и у многим другим сложеним системима. У увом предавању биће дат кратак преглед p-адичне анализе и њених метода који се користе у савременој математичкој физици и сродним областима. Предавач је у задњих 25 година активно радио на разради и примени p-адичне анализе, и спада у водеће светске истраживаче у овој области.

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуализацију са применама, 18. октобар 2012.

Наредни састанак семинара биће одржан 18. октобра 2012. у 17 часова у сали 301ф МИ САНУ.

Предавач: Владица Андрејић, Математички факултет, Београд

Наслов предавања: Скоро комплексне структуре на сфери

Садржај: Скоро комплексна и комплексна структура на многострукостима. Зашто је 6-сфера толико посебна? Да ли постоји комплексна структура на 6-сфери? Покушаћемо да што елементарније дамо приказ познатих и непознатих ствари у овој проблематици...

детаљније

Семинар механике, 17. октобар 2012.

Наредни састанак Семинара механике биће одржан у среду, 17. октобра 2012. године у 18 часова у сали 301ф на трећем спрату Математичког института САНУ, Кнеза Михаила 36.

Предавач: Ратко Павловић, Машински факултет, Универзитет у Нишу

Наслов предавања: ДИНАМИЧКА СТАБИЛНОСТ ТИМОШЕНКОВИХ ЛАМИНАТНИХ ПЛОЧА

Напомена: Наредни састанак семинара Математички методи механике биће одржан у среду, 17. октобра 2012. године у 14 часова у сали 301ф на трећем спрату Математичког института САНУ, Кнеза Михаила 36.

Предавач: Милан Дотлић

Наслов предавања: ВРТЛОЖНИ ТОКОВИ. НАВИЈЕ-СТОКСОВЕ ЈЕДНАЧИНЕ (2. део)

Семинар је намењен првенствено студентима докторских студија и младим истраживачима. Више информација може се наћи на http://www.mi.sanu.ac.rs/mmm/

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 16. октобар 2012.

Наредни састанак Семинара за рачунарство и примењену математику биће одржан 16. октобра 2012. у 14:15 часова у сали 301ф МИ САНУ.

Предавач: Јелена Милојковић, Републички завод за статистику, Београд

Наслов предавања: ИНТЕРОПЕРАБИЛНОСТ У ЕЛЕКТРОНСКОМ ПОСЛОВАЊУ СТАТИСТИЧКИХ СИСТЕМА

Садржај: Најважнији задатак званичне статистике јесте да пружи реалну слику друштвених и економских кретања у земљи и да обезбеди поуздану основу за анализу и доношење одлука на разним нивоима друштва, од државне управе и других институција, преко пословних субјеката, све до заинтересованих грађана. Захтеви који се данас постављају пред статистичке службе су: већа ефикасност и учинак са мање ресурса и упоредивост статистичких података између различитих статистичких служби и система. Велика хетерогеност између статистичких система у пословним процесима и подацима који су различити по природи и коришћеним ИТ технологијама, и широка заступљеност такозваног stove-pipe модела статистичке производње, у коме се за сваку статистичку област формира посебна и независна производна линија, отежавају сарадњу и интероперабилност између различитих статистичких служби и система и смањују могућност адекватног одговора на захтеве који се постављају пред њих. Модел заснован на сервисно орјентисаној архитектури реализованој помоћу веб сервиса, подржан метаподацима и онтологијама, може да буде решење за интероперабилно електронско пословање статистичких система.

Кључне речи: G2G интеграција, интероперабилност статистичких система, SOA.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести