Математички методи механике, 28. јануар 2015.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 28. јануара 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 15 часова.

Предавач: Владимир Јанковић, Математички факултет, Београд

Наслов предавања: Увод у оптимално управљање - Понтрјагинов принцип максимума, специјални курс (наставак)

детаљније

Семинар за механику, 28. јануар 2015.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 28. јануара 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Миливоје Лукић, University of Toronto

Наслов предавања: ИЗОСПЕКТРАЛНИ ТОРУСИ ПЕРИОДИЧНИХ И КВАЗИПЕРИОДИЧНИХ ШРЕДИНГЕРОВИХ ОПЕРАТОРА

детаљније

КГТА семинар, 27. јануар 2015.

Наредни састанак КГТА семинара биће одржан у уторак 27. јануара 2015, од 14 до 16 сати, у сали 844, V спрат, Математички факултет Београд.

Тема: Генералисани шаховски комплекси и теореме Тверберговог типа

Садржај:

Биће изложени неки резултати и отворени проблеми из рада, Multiple chessboard complexes and the colored Tverberg проблем (Д. Јојић, С.Т. Врећица, Р.Т. Живаљевић)
http://arxiv.org/abs/1412.0386

детаљније

Конкурс за најбољи научноистраживачки и стручни рад студената за 2014. годину

У циљу подстицања бољег успеха на студијама, развијања интересовања за научноистраживачки и стручни рад студената, подстицања креативног и критичког мишљења, студентима основних академских студија, односно интегрисаних академских студија, Универзитет у Београду сваке године додељује награду за најбољи научноистраживачки и стручни рад студената из сваке групације факултета, израђен у претходној календарској години.

Писмени, дипломски, семинарски и други студентски радови који представљају наставну обавезу, не могу се подносити на конкурс.

Награђени радови се штампају у посебном зборнику, чији је уредник проректор за науку и објављују се на интернет страници Универзитета.

У прилогу сваког рада доставља се запечаћена коверта на којој је назначена шифра рада, а у којој су подаци о аутору рада и то: име и презиме, година студија, студијски програм, контакт адреса и телефон.

Радови студената Математичког факултета достављају се у штампаној и електронској форми - непотписани, са шифром и кратком стручном оценом наставника - ментора рада, продекану за науку, проф. др Зорану Петровићу, (zoranp@matf.bg.ac.rs) најкасније до 10. маја 2015.

Правилник о награђивању студената Универзитета у Београду

детаљније

Најбољи светски универзитети

Према подацима изнетим на сајту: http://www.usnews.com/education Универзитет у Београду налази се на 388. месту на листи најбољих светских универзитета, на 166. месту међу европским универзитетима, а на 87. месту када је математика у питању.

Институције из САД и скоро 50 осталих земаља рангиране су на основу 10 индикатора који показују њихов успех у истраживачком раду, као и репутацију на глобалном, али и регионалном нивоу.

Студенти могу користити ове ранг листе како би истражили могућности наставка школовања и високог образовања ван граница сопствене земље, као и да упореде кључне аспекте истраживачких `мисија` ових
институција.

Ово је 500 најбољих светских универзитета

Котирање Универзитета у Београду на овој листи

Методологија

детаљније

Најтраженија занимања у 2014.

За математичарку попут Џесике Собански из Сан Дијега, бројеви откључавају свет каријерних могућности.

"Математичари имају огроман распон могућности" каже Собански.
"Неки могу ићи путем науке, али има ту још много тога."

Највећа потреба за запошљавањем овог кадра је у корпорацијама, владиним агенцијама и у непрофитном сектору, каже она.

Вишеструкост ове области је примарни разлог за надмашивање конкуренције и рангирање на првом месту међу пословима у извештају за 2014. годину.

Каријере у математици су разноврсне и цењене. Математичари се убрајају међу најбоље плаћене у извештају за 2014. Ова област такође има добре изгледе да и убудуће настави са растом. *


* Преузето са сајта: http://www.careercast.com/


10 најбољих послова у 2014.

Према овом истраживању 6 од 10 (тј. 11, зато што је 8. место двоструко) најтраженијих послова школује се на Математичком факултету:

1. Математичар
2. Универзитетски професор
3. Статистичар
4. Актуар
...
8. Софтверски инжењер
9. Рачунарски систем аналитичар

200 најбољих послова

Методологија истраживања

детаљније

Семинар Катедре за алгебру и математичку логику, петак 23. јануар 2015.

У оквиру семинара, предавање ће одржати колега Предраг Тановић.

Он ће говорити о резултатима који се очекују у две нове докторске дисертације.

Детаљи се налазе у прилогу.

Предавање ће бити одржано у учионици 840 са почетком у 10:15.

детаљније

Математички методи механике, 21. јануар 2015.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 21. јануара 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 15 часова.

Предавач: Владимир Јанковић, Математички факултет, Београд

Наслов предавања: Увод у оптимално управљање - Понтрјагинов принцип максимума, специјални курс (наставак)

детаљније

ЦГТА семинар, 20. јануар 2015.

Наредни састанак ЦГТА семинара биће одржан у уторак, 20. јануара 2015. од 14 до 16h у сали 844 Математичког факултета, V спрат.

Тема састанка:  Новости, занимљивости и договор о раду

детаљније

Одељење за математику, 16. јануар 2015.

Наредни састанак Одељења за математику биће одржан као заједнички састанак са Семинаром за логику у петак, 16. јануара 2015. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14 часова.

Предавач: Pierre-Louis Curien, Universite Paris Diderot, Француска

Наслов предавања: A LANGUAGE FOR WIRINGS OF VARIOUS TYPES OF OPERADS

Садржај: In my work with Hugo Herbelin, and then with my student Guillaume Munch, we explored term syntaxes for sequent calculus (a formalism for writing formal proofs proposed by Gentzen in the 1930s). I recently found out that the same style of syntax allows for a neat programming-language style description of the wiring structures underlying operads, cooperads, dioperads, cyclic operads and possibly more types of operad-like structures, that have popped up in topology, geometry, and mathematical physics. The talk will introduce our language and take this occasion to revisit the various definitions of these notions as found in the literature, pointing out why they are equivalent (a task usually considered easy and left to the reader, but whose careful examination is not a luxury).

ПЛАН РАДА ЗА ЈАНУАР 2015.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести