Семинар за механику, 19. фебруар 2014.

Наредни састанак семинара биће одржан у среду, 19. фебруара 2014, са почетком у 18 часова у сали 301ф, Математичког института САНУ.

Предавач: Божидар Јовановић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ЈАКОБИЈЕВ ПРОБЛЕМ И БИЛИЈАРИ НА СИМЕТРИЧНИМ ЕЛИПСОИДИМА

Садржај: У првом делу предавања даје се матрично представљање и аналогон Салове теореме за кретање материјалне тачке по елипсоиду, као и одговарајућег билијарног проблема унутар елипсоида под дејством Хуковог и Розосхатијусовог потенцијала [2]. У другом делу, настављајући се на [1], [4], представићемо заједничке резултате добијене са Владимиром Јовановићем (Универзитет у Бања Луци) о геодезиским токовима и билијарима на симетричним квадрикама у псеудо-Еуклидским просторима [3].

[1] В. Драговић и  М. Радновић, Ellipsoidal billiards in pseudo-euclidean spaces and relativistic quadrics, Adv. Math. (2012).
[2] Б. Јовановић, The Jacobi-Rosochatius problem on a ellipsoid: the Lax representations and billiards, Arch. Rational Mech. Anal. (2013).
[3] Б. Јовановић, В. Јовановић, Geodesic and billiard flows on quadrics in pseudo--Euclidean spaces: L--A pairs and Chasles theorem, (2014).
[4] B. Khesin and S. Tabachnikov, Pseudo-Riemannian geodesics and billiards, Adv. Math. (2009).

Оставите ваш коментар:

(опционо)