Seminar za veštačku inteligenciju, 13. decembar 2023.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u sredu, 13. decembra 2023. sa početkom u 19 časova.

Predavači: prof dr. Ranka Stanković, dr Mihailo Škorić, Rudarsko-geološki fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja:
MI-SANU TESLA promocija projekta
TESLA: Text Embeddings – Serbian Language Applications:
TESLA: Vektorizacija teksta - aplikacije za srpski jezik

Apstrakt:
Kroz podršku Fonda za nauku i programa PRIZMA, radiće se na razvoju veštačke inteligencije u okviru projekta "TESLA Text Embeddings - Serbian Language Applications" kroz izgradnju jezičkih resursa i tehnologija za srpski jezik pod rukovodstvom prof. dr Ranke Stanković. Tim čine istraživači Univerziteta u Beogradu koji dolaze sa Rudarsko-geološkog i Filološkog fakulteta. Projektom se očekuje značajan napredak obrade srpskog jezika zasnovan na razvoju pretreniranih (unapred obučenih) jezičkih modela kao što su GPT, BERT i njihovi derivati zasnovani na dubokom učenju i kontekstualno-svesnoj vektorskoj reprezentaciji teksta. Projekat TESLA ima za cilj da razvije otvorene, predobučene jezičke modele za srpski, zasnovane na vektorskim reprezentacijama reči, rečenica, ili celih dokumenata, i da ih doobuči za specifične zadatke, među kojima su generisanje sažetaka teksta, parafraziranje, otkrivanje leksičkih odnosa, kreiranje četbotova itd. Glavni rezultat projekta biće skup unapred obučenih velikih jezičkih modela čije će performanse kroz razvijene alate biti prikazane na specifičnim zadacima obrade srpskog jezika, kao što su prepoznavanje imenovanih entiteta, ekstrakcija relacija, generisanje teksta i četbotovi. Alati će biti javno dostupni na novom veb portalu, upareni sa jednostavnim vizuelnim objašnjenjima koje će korisnicima olakšati razumevanje jezičkih obrazaca i fenomena otkrivenih u tekstovima.

Napomena: Registraciona forma za učešće na Seminaru je dostupna na linku:

Ukoliko želite samo da pratite predavanje bez mogućnosti aktivnog učešća, prenos je dostupan na linku: