Seminar iz veštačke inteligencije, 15. decembar 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u sredu, 15. decembra 2021. od 19 do 20 časova.

Predavač: Prof. Aleksandra Dedinec, Faculty of Computer Science and Engineerings, Ss. Cyril and Methodius University, Skopje, Macedonia

Naslov predavanja: APPLICATION OF MACHINE LEARNING MODELS IN SMART GRIDS

Apstrakt:
In this research, application of machine learning methods in smart grids is analyzed. This aspect includes the utilization of the large amount of available digital information for creating smart models for planning and forecasting. The latest and new achievements in the field of machine learning are used for that purpose. Specifically, models based on deep belief networks are developed and it is examined whether these models may be applied for electricity load and price forecasting. For that purpose, the hourly data of the prices of the power exchanges in the region of Southeast Europe (Serbia, Bulgaria and Croatia) are used, as well as hourly data for electricity load in Macedonia. The obtained results present the advantages of the developed models based on deep belief networks, compared to the traditional neural networks, when pplied to electricity price and load forecasting. Additionally, the important variables that are used as an input in each of the models are presented.

Registraciona forma za učesće na Seminaru je dostupna na:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p

Prenos seminara je dostupan i registrovanim i neregistrovanim korisnicima na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/4LNW8WtML7rLKojoz

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 14. decembar 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u utorak, 14. decembra 2021. sa početkom u 14.15 časova.

Predavač: Miloš Kotlar, Elektrotehnički fakultet u Beogradu

Naslov predavanja: DETEKCIJA ANOMALIJA KORIŠĆENjEM META PODATAKA U AUTOMATIZOVANIM SISTEMIMA ZA MAŠINSKO UČENjE

Apstrakt:
Generisanje velike količine podataka uslovljeno razvojem krajnjih uređaja (eng. Edge Devices) i internet stvari (eng. Internet of Things) dovelo je do ubrzanog razvoja tehnologije i algoritama za mašinsko učenje koji se koriste u sistemima za analizu i obradu podataka. Sa velikom količinom podataka u sistemima za njihovu analizu i obradu, zasnovanim na algoritmima za mašinsko učenje, performanse sistema isključivo zavise od kvaliteta podataka, odabranog modela i parametara modela. Anomalije u podacima predstavljaju instance koje se razlikuju od distribucije podataka, utiču na kvalitet podataka i mogu da se detektuju korišćenjem algoritama za mašinsko učenje. Predlog modela i parametara modela za detekciju anomalija isključivo zavisi od ekspertize kreatora sistema ili  domenskog eksperta. U slučajevima kada ne postoji uzorak podataka sa obeleženim anomalijama, što je čest slučaj u podacima iz realnog sveta, predlog modela za detekciju anomalija nije trivijalan.  Predlog modela za detekciju anomalija se može automatizovati, pri čemu takav sistem za  automatizovano mašinsko učenje (eng. AutoML) predlaže model za detekciju anomalija u podacima na osnovu podataka, meta podataka, odgovarajuće optimitacione metrike i prethodno stečenog znanja. Kako bi se omogućila implementacija automatizovanog sistema za detekciju anomalija, potrebno je definisati skup funkcija za izračunavanje meta podataka koji će se koristiti za predlaganje modela za odgovarajuću optimizacionu metriku.

Ideja je da se sistem za izračunavanje meta podataka zasniva na funkcijama koje koriste domensko znanje. Podrazumeva se da se za detekciju anomalija koriste postojeći algoritmi, tako da se problem svodi na kreiranje skupa funkcija za izračunavanje meta podataka koji će karaterizovati anomalije u podacima. Korišćenjem funkcija koje koriste domensko znanje, kreator podataka ili domenski ekspert će biti u mogućnosti da izračuna meta podatke u slučajevima kada ne postoji uzorak podataka sa  obeleženim anomalijama. Prethodna istraživanja su pokazala da je detekcija anomalija zastupljena u različitim oblastima i za različite tipove podataka, tako da navedeni aspekti treba da budu posebno analizirani za različite tipove lokaliteta i različite dimenzionalne prostore anomalija. Kako se u automatizovanim sistemima za mašinsko učenje koriste funkcije koje mere udaljenost između skupova podataka na osnovu meta podataka, ideja je da se uradi evaluacija postojećih i predlog novih funkcija za merenje udaljenosti između meta podataka kako bi se pokazalo koji tip funkcija za merenje udaljenosti daje dobre rezultate za predloženi skup meta podataka. Takođe, biće analizirana efikasnost sistema na različitim arhitekturama i mestima izvršavanja kako bi se pokazalo u kojim okruženjima predloženo rešenje može da se implementira i pod kojim uslovima.


Zbog trenutne epidemiološke situacije, predavanja se mogu pratiti isključivo na daljinu preko linka
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YoqHWKALRkRTbK9So

Za aktivno učešće na Seminaru (diskusija, evidencija prisustva) neophodno je da se na tom linku i ulogujete (stavka "login" u gornjem desnom uglu). Ukoliko niste već registrovani to možete učiniti preko linka: https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/xzGqvSp7aWbg8WpYX

detaljnije

Aplikacija za mobilne uređaje za virtuelnu izložbu 75 godina Matematičkog instituta SANU

Svi zainteresovani za virtuelnu izložbu aplikaciju mogu slobodno preuzeti sa sledećih adresa:

Google Play:
https://play.google.com/store/apps/details?id=org.arhimedia.emg.misanu&hl=sr&gl=US

App Store:
https://apps.apple.com/app/id1586609728

Uživajte u izložbi!

detaljnije

Video snimak sa stručne tribine Kompanije Comtrade

Stručna tribina održana je na Matematičkom fakultetu za studente svih smerova sa temom „Od podataka do analitike”

Predavači su bili Sonja Ivanović i Sonja Išljamović iz Comtrade System Integration-a.

Snimak možete pogledati na linku:

https://matf.webex.com/recordingservice/sites/matf/recording/playback/0c1935cb2ac1103ab57e0050568193c7

Pristupna šifra: kJTt795J

detaljnije

Predstavljanje izveštaja o urađenoj doktorskoj disertaciji kandidata Stefana Ivkovića, 17.12.2021. godine.

Obaveštenje treba da glasi ovako: Predstavljanje izveštaja o urađenoj doktorskoj disertaciji „Polu-Fredholmovi operatori na Hilbertovim C*-modulima“, kandidata Stefana Ivkovića biće održano u petak, 17.12.2021. godine u sali 706, sa početkom u 12.00 časova, kao i preko Zoom platforme.

Join Zoom Meeting
https://zoom.us/j/99802315951?pwd=L0N2cmxEemZCL0VMZWFSU3dsREc3Zz09

Meeting ID: 998 0231 5951
Passcode: wr169K

detaljnije

Predstavljanje izveštaja o urađenoj doktorskoj disertaciji kandidata Mladena Zekića, petak 17.12.2021. godine.

Predstavljanje izveštaja o urađenoj doktorskoj disertaciji „BIPROIZVODI U MONOIDALNIM KATEGORIJAMA“, kandidata Mladena Zekića biće održano u petak, 17.12.2021. godine u sali 706, sa početkom u 11.30 časova.

detaljnije

Snimci sa onlajn Otvorenih vrata Matematičkog fakulteta 9. decembra 2021. godine

Matematički fakultet organizovao je, 9. decembra 2021. godine, onlajn Otvorena vrata za maturante i sve zainteresovane u kome su mladi asistenti, saradnici u nastavi i studenti predstavili fakultet, govorili o velikim mogućnostima zaposlenja posle završenih studija, o mnogobrojnoj saradnji sa raznim firmama, ali i o uslovima upisa na Matematički fakultet što možete pogledati na sledećem linku:

https://youtu.be/_kmojFSIPaQ


U drugom delu onlajn Otvorenih vrata vođen je razgovor sa studentima Matematičkog fakulteta o njihovim iskustvima sa prijemnog ispita, upisa, polaganja ispita i odgovarano je na pitanja publike što možete pogledati ovde:

https://youtu.be/1ofsLmI_nHY

detaljnije

Studentski seminar, 10. decembar 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u petak 10. decembra 2021. sa početkom u 12 časova.

Predavač: Šejla Dautović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: VEROVATNOSNA LOGIKA IZMEĐU LPP_1 I LPP_2

Apstrakt: Na predavanju će biti predstavljene verovatnosne logike LPP_1 i LPP_2. Formulisaćemo osnovna tvrđenja o njima (jaka potpunost, odlučivost). Zatim će biti predstavljena logika koja se može reći da je između pomenutih logika. Razmatraćemo sličnosti i razlike među njima.

Predavanje će se održati onlajn i link za pristup predavanju je
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CihYM6Nratzix7c8G

Link za registraciju korisnika grupe Studentski seminar je
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/M4zcEwxkzy5PqNS73

detaljnije

KGTA seminar, 9. decembar 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak 9. decembra 2021. u sali 301f Matematičkog instituta SANU od 11-12 časova.

Predavač: Filip Jevtić

Naslov predavanja: BIEROVE SFERE MAKSIMALNE ZAPREMINE I GENERALISANI PERMUTOEDRI (drugi deo predavanja)

Apstrakt: Bierova sfera Bier(K) = K * K◦, defisana kao "spoj" simplicijalnog kompleksa K i njegovog Aleksanderovog duala, je kombinatorni objekt (apstraktni simplicijalni kompleks), bez neposredne geometrijske interpretacije. Predavanje je posvećeno "skrivenoj geometriji" Bierovih sfera. Opisujemo njihove prirodne geometrijske realizacije, računamo njihove zapremine, analiziramo politopalnost i dovodimo u vezu sa generalisanim permutoedrima, hipersimpleksima i klasičnom teoremom Van Kampena-Floresa.

detaljnije

Onlajn Otvorena vrata 9. decembra 2021

Pozivamo sve maturante i ostale zainteresovane da prate onlajn Otvorena vrata Matematičkog fakulteta koja će biti održana 9. decembra 2021. u terminu 13:00 - 14:00.
 
Kako će Otvorena vrata biti podeljena u dve sesije, zakazali smo dva zoom sastanka, jedan za drugim.

1. Prvi deo Otvorenih vrata (13:00 - 13:30) obuhvata:

  • razgovor o pripremnoj nastavi i upisu na Matematički fakultet
  • zanimljiva predavanja naših mladih asistenata 
  • razgovor o mogućnostima zaposlenja i tome gde se naši studenti zapošljavaju još tokom studija i zašto nema nijednog nezaposlenog.

Sve to može se pratiti 9.12.2021. u terminu 13:00 - 13:30 na linku:

https://us05web.zoom.us/j/84864273139?pwd=TE0zZjFMMEN4SlI1cVZEU25XUGxWUT09

Meeting ID: 848 6427 3139
Passcode: hL4q7P

2. Drugi deo Otvorenih vrata (13:30 - 14:00) obuhvataće:

  • razgovor sa studentima Matematičkog fakulteta o njihovim iskustvima sa prijemnog ispita, upisa, polaganja ispita... i svemu ostalom što bude zanimalo učenike.
  • pitanja učenika

Pozivamo vaše učenike da slobodno već sad pripreme pitanja. Osim studenata, na pitanja će odgovarati asistenti i saradnici u nastavi.

Sve to može se pratiti onlajn  9.12.2021. u terminu 13:30 - 14:00 na linku:

https://us05web.zoom.us/j/81124814433?pwd=dXYySnk0Q2RRRjlocmtWVVFhbzZuZz09

Meeting ID: 811 2481 4433
Passcode: 7H6P7T

detaljnije