НАСТАВА
Стандарди за докторске дисертације
Докторска дисертација је завршни део студијског програма докторских студија и представља самостални и оригинални научноистраживачки рад кандидата у одговарајућој научној области или више научних области. Студент докторских студија стиче право да пријави докторску дисертацију када испуни услове и положи испите предвиђене студијским програмом. Право да пријави докторску дисертацију има и лице које је стекло академски назив магистра наука према прописима који су важили до ступања на снагу Закона о високом образовању из 2005. године.
Лице које одбрани докторску дисертацију стиче научни назив „доктора наука“ (PhD) у одговарајућој научној области. Промоција доктора наука је јавни свечани чин којим ректор Универзитета јавно проглашава кандидата који је одбранио докторску дисертацију за доктора наука у одговарајућој области.
СТАНДАРДНИ ОБЛИК И САДРЖАЈ ДОКТОРСКЕ ДИСЕРТАЦИЈЕ КОЈА СЕ БРАНИ НА УНИВЕРЗИТЕТУ У БЕОГРАДУ
а) СТАНДАРДИ ОБЛИКОВАЊА ДОКТОРСКЕ ДИСЕРТАЦИЈЕ
- Допис ректора о Упутству за формирање репозиторијума докторских дисертација
- Упутство за формирање репозиторијума докторских дисертација
- Упутства за обликовање докторске дисертације
- Шта докторска дисертација мора да садржи
- Форма докторске дисертације
- Електронска верзија докторске дисертације
- Образац насловне стране докторске дисертације: српски-ћирилица, српски-латиница, енглески
- Унапређено упутство за обликовање докторске дисертације 20.11.2019.
б) ПРИЛОЗИ
У циљу адекватног похрањивања докторске дисертације у Дигитални репозиторијум Универзитета у Београду, у складу са начелом отвореног приступа научном знању, обавезни саставни део дисертације су и следећи прилози.
- Потписана изјава о ауторству, којом се тврди да у докторској дисертацији нема делова којима се нарушавају ауторска права других особа – Прилог 1
- Потписана изјава да су обе верзије, штампана и електронска, истоветне – Прилог 2
- Потписана изјава којом се овлашћује Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“ да дисертацију чува у Дигиталном репозиторијуму Универзитета у Београду и да је учини доступном јавности, под условима дефинисаним лиценцом за коју се аутор одлучи – Прилог 3. Овај поступак се примењује за све захтеве који се Универзитету достављају од 01. маја 2012. године.
Ове изјаве додају се на крају дисертације, иза биографије аутора, и у штампаној и у електронској верзији.
ц) РЕПОЗИТОРИЈУМ ДОКТОРСКИХ ДИСЕРТАЦИЈА У ВИРТУЕЛНОЈ БИБЛИОТЕЦИ
Докторске дисертације након одбране се такође чувају у Виртуелној библиотеци Математичког факултета http://elibrary.matf.bg.ac.rs .
Опис колекције докторских дисертација Виртуелне библиотеке са упутством за докторанте
Закључак Сената у вези са продужењем пријаве докторске тезе по старом програму
КОРИСНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ
УПОЗОРЕЊЕ НА „ПРЕДАТОРСКЕ“ ЧАСОПИСЕ И ИЗДАВАЧЕ
Ректорски колегијум Универзитета у Београду препоручује наставницима, истраживачима, сарадницима и студентима да, приликом припреме за објављивање резултата свог научноистраживачког рада, провере стручни интегритет часописа у којем планирају да публикују написани рад.
Посебно треба упозорити на онај облик злоупотребе „златног“ начина отвореног приступа објављеним садржајима (што подразумева општу и бесплатну доступност читавих публикације, где трошкове припреме за објављивање сносе аутори или установе), који практикују издавачи сумњивог квалитета, чији је превасходни интерес стицање материјалне користи. Издавачи „предаторских“ часописа не примењују адекватно рецензентски поступак, тако да остварују велики профит, будући да немају значајне трошкове публиковања.
Издавачи „предаторских“ часописа обично увлаче ауторе у превару тиме што им обећавају брзо објављивање рада и дају лажне податке о импакт фактору часописа и вредностима других библиометријских индикатора. Информације о могућности објављивања најчешће се добијају рекламним порукама неселективно послатим на већи број адреса електронске поште.
Текст препоруке у целини може се прочитати на страни
http://www.bg.ac.rs/sr/nauka/predatorski.php
УПУТСТВО ЗА КОРИШЋЕЊЕ КОБСОН-а
Конзорцијум библиотека Србије за обједињену набавку (КоБСОН) је нови облик организовања библиотека Србије. Иницијативу за формирање Конзорцијума су покренуле новембра 2001. водеће научне библиотеке у Србији. Основни циљеви удруживања су: оптимизована набавка страних часописа и књига, прелазак са папирних издања на електронска, унапређење приступа електронским информацијама, промоција домаћег научног издаваштва.
Набавка страних часописа и књига је потпуно подређена потребама истраживачких институција у земљи. Предлог годишње набавке, посебно часописа у папирној форми, заснован је на основу цитираности часописа у радовима које наши истраживачи објављују. Целокупан систем претплате финансира се искључиво преко Министарства за науку и технолошки развој.
Сервис КоБСОН доступан је на адреси http://www.kobson.nb.rs
На Математичком факултету је у више наврата одржана презентација КоБСОН-а и демонстрирање његове могућности и начини претраживања научних часописа и књига у елекронским базама.
Презентацију је припремила колегиница Миљана Тодоровић из библиотеке Математичког факултета. Презентација је намењена младим истраживачима, студентима (посебно мастер и докторских студија) и свим колегама заинтересованим за коришћћење КоБСОН-а.
Презентација се може преузети ОВДЕ