Uputstvo za izradu seminarskog rada

Student pristupa izradi seminarskog rada nakon izrade i odbrane domaćeg zadatka - rešavanje zadatog problema optimizacije korišćenjem CPLEX-a (predispitna obaveza).

Seminarski rad predstavlja praktični ispit koji nosi 40 poena, a sastoji se u implementaciji jedne konkrente metaheuristike za rešavanje istog problema optimizacije iz domaćeg zadatka. Seminarski rad je moguće odbraniti u bilo kom ispitnom roku (ili ranije, kada ga student završi). Seminarski rad (implementaciju metaheuristike i prateći pdf) poslati na adrese kristina.kostic[at]matf.bg.ac.rs i zorica.stanimirovic[at]matf.bg.ac.rs.

Za problem iz domaćeg zadatka treba dizajnirati zadatu metaheurističku metodu, a zatim napisati njenu implementaciju. Za testiranje metaheuristike koristiti skup instanci kao u domaćem zadatku i ako je potrebno i dodatne test primere.  Dobijene rezultate metaheuristike uporediti sa optimalnim rešenjima dobijenim pomoću CPLEX solvera ili poznatim rešenjima iz literature.

Seminarski rad treba da sadrži sledeće elemente:

1. Naslov, ime i prezime studenta, broj indeksa.

2. Apstrakt i ključne reči.

3. Opis problema i matematička formulacija, potencijalne oblasti primene, postojeći načini rešavanja problema.

4. Opis metaheuristike zajedno sa pseudokodom i njena adaptacija na razmatrani problem.

5. Rezultati testiranja, analiza rezultata i poređenja (pogledati način izrade izveštaja).

8. Zaključak.

9. Spisak korišćene literature (reference).

Primer seminarskog rada

Uputstvo za navođenje literature i pozive u tekstu

Neophodni radove iz literature mogu se naći na Kobson-u.

Tekući kursevi