Informacije u vezi sa praktičnim delom kursa

Za praktičan deo kursa Relacione baze podataka koristi se

• IBM DB2 sistem za upravljanje bazama podataka
  • IBM Data Studio alat za rad sa bazama podataka
  • studentska baza stud2020

Za bolje upoznavanje sa bazom podataka stud2020 pogledajte ilustraciju sheme baze.

Skriptovi za pravljenje baze podataka mogu se preuzeti sa linka http://www.matf.bg.ac.rs/~mirjana/stud2020.zip

Baza podataka stud2020 sadrži dve sheme:

• DA u kojoj su podaci zapisani ASCII kodnom šemom
  • DB u kojoj su podaci zapisani UTF-8 kodnom šemom.

Napravljena je virtuelna mašina BazePodataka2020 za potrebe kursa Relacione baze podataka i Programiranje baza podataka. Na VM je instalirana verzija DB2 11.5 i Data Studio 4.1.3.

Podaci za studentski nalog su:

• korisnik: student
  • lozinka: abcdef

Lokacije za preuzimanje VM:

VM BazePodataka2020 moguće je preuzeti od asistenta između časova vežbi iz RBP, uz najavu dolaska bar 24h ranije.

Na VM, ako želite da obrišete postojeću i napravite novu (čistu) bazu podataka stud2020, potrebno je da se u terminalu pozicionirate u direktorijum "~/Desktop/materijali/baze" i odatle pokrenete skript "./create.sh" (što traje nekoliko minuta).

Na VM je nakon logovanja uvek potrebno pokrenuti db2 subp  pozivom "db2start" u terminalu, a pre izvršavanja bilo kojih drugih SQL naredbi.

Ukoliko ne želite da koristite VM, sa IBM sajta možete preuzeti IBM Db2 Community Edition, kao i alat Data Studio. Preporuka je da napravite nalog na IBM sajtu korišćenjem studentske adrese.

Komande za db2 se na OS Linux izvršavaju u terminalu, a na OS Windows u DB2 Command Window (ili Command Prompt paotkucajte db2cmd). Instrukcije za pravljenje studentske baze podataka:
  • nakon raspakivanja materijala pozicionirajte se preko terminala ili db2cmd u raspakovani direktorijum stud2020
  • na OS Linux pokrenite skript  ./create.sh
  • na OS Windows pokrenite create.cmd

Koraci za instaliranje DB2 na OS Ubuntu

Napomena: Ako koristite stariju verziju VMware plejera i dobijate grešku pri pokretanju VM, potrebno je da otvorite .vmx datoteku i promenite vrednost za virtualHW.version na Vašu verziju plejera, npr. ako je 15 postavite

virtualHW.version = "15"

Tekući kursevi