Семинар из вештачке интелигенције, 24. новембар 2021.

Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у среду, 24. новембра 2021. од 19 до 20 часова.

Предавач: Проф.др Оливера Николић, Уна Молнар, Проф. др Виктор Тил

Наслов предавања: ПРИМЕНА ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ У ТОМОСИНТЕЗИ

Апстракт: Скрининг мамографија широко је препозната као најефективнија метода за детекцију карцинома дојке у раном стадијуму и води ка смањењу морталитета за 20-40%. У дигиталној мамографији, до пропуста може доћи услед преклапања нормалног ткива и потенцијалних лезија. Увођењем дигиталне томосинтезе у дијагностичку радиологију омогућено је добијање тродимензионалних слика дојке, чиме је преклапање ткива знатно смањено, а облик и дистрибуција лезија јасније се приказују. Међутим, диференцирање бенигних од малигних лезија и даље је тешко у одређеним случајевима, што је узроковано интерпретирањем великог броја слика добијених томосинтезом. Ово може  резултовати смањеном дијагностичком тачношћу. Вештачка интелигенција – AI (artificial intelligence) је грана компјутерских наука посвећених развијању компјутерских алгоритама, који за циљ имају опонашање интелигнетног људског понашања. Детекција уз помоћ рачунара - CAD (Computer Aided Detection) једна је од техника AI која је пронашла примену у дијагностичкој радиологији. CAD користи методу препознавања шаблона у циљу истицања и маркирања  суспектних карактеристика дигиталних мамограма за њихову даљу верификацију и интерпретацију од стране радиолога. У овој презентацији биће представљени основни концепти CAD у томосинтези, тренутни изазови и даљи правци развијања. Познавање терминологије, концепта, метода и примене AI од значаја је за радиологе који се баве имиџингом дојке и који треба да препознају предности и ограничења нових технологија у циљу обезбеђивања прецизне дијагностичке информације.

Регистрациона форма за учесће на Семинару је доступна на:

Пренос семинара је доступан и регистрованим и нерегистрованим корисницима на следећем линку:

Нажалост није могуће оставити коментар.