Семинар за рачунарство и примењену математику, 2. октобар 2019.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 2. октобра 2019. у сали 301f Математичког института САНУ са почетком у 18 часова. У питању је заједнички састанак са Одељењем за механику.

Предавач: Александра Ћипријановић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ПРИМЕНА МАШИНСКОГ УЧЕЊА У АСТРОНОМИЈИ

Апстракт: У предавању ће бити дат кратак осврт на досадашњи научни рад предавача (А. Ћипријановић), уз фокус на тренутна истраживања у области машинског учења. Машинско учење омогућава системима да самостално уче и напредују кроз искуство (без експлицитног програмирања), користећи велику количину података и примера на основу којих доносе закључке. Популарност машинског учења страховито расте и нашла је веома велики број примена у астрономији, као једној од наука са највећим бројем података које је потребно обрадити. Биће представљена примена дубоког учења (као подскуп машинског учења који користи вишеслојне неуронске мреже) за класификацију слика интерагујућих галаксија. Овом техником могуће је истренирати неуронску мрежу да разликује слике галаксија које се сударају од галаксија које нису у интеракцији. Важност оваквих метода и будуће примене су велике, од бољег разумевања процеса интеракције и сударања галаксија, до аутоматизације процеса проналажења објеката у великим прегледима неба.

Нажалост није могуће оставити коментар.