Студентски семинар, 22. фебруар 2019.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 22. фебруара 2019. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 12 часова.

Предавач: Благоје Ивановић, Математички факултет - Универзитет у Београду

Наслов предавања: ГЕНЕРИСАЊЕ СЛУЧАЈНИХ ВЕЛИЧИНА МЕТОДОМ СТОХАСТИЧКЕ КОЛОКАЦИЈЕ

Апстракт: Главни проблем многобројних метода генерисања случајних величина је брзина и рачунска захтевност њиховог извршавања. Најпознатија и најједноставнија метода за генерисање је заснована на примени инверза функције расподеле тражене величине на узорак из униформне расподеле. Међутим, рачунање инверза је често врло временски захтевно, па је пожељно свести број тих израчунавања на минимум. На овом предавању биће приказан приступ решавању овог проблема методом стохастичке колокације, што подразумева моделовање тражене случајне величине као функције неке друге случајне величине, која се брзо симулира, затим интерполацију те функције над оптимално изабраним чворним тачкама. Овиме добијамо изузетно брзо генерисање узорака, са врло добром апроксимацијом тражене расподеле.

Нажалост није могуће оставити коментар.