Семинар за механику, 12. децембар 2018.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 12. децембра 2018. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Теодор Врећица, Универзитет у Тел Авиву

Наслов предавања: НЕЛИНЕАРНЕ И ЛИНЕАРНЕ КАРАКТЕРИСТИКЕ МОРСКИХ ТАЛАСА

Апстракт: У предавању ће укратко бити представљене основне особине морских таласа, са посебним освртом на особине у плиткој води. Главни фокус истраживања је детерминистичко и стохастичко моделовање нелинеарних интеракција у приобалним областима. Карактеристике дугих таласа (infragravity waves), као и познате и нове методе генерисања биће такође представљене. Класични приступ за обраду слика површине свих типова се заснива на Фуријеовој анализи. Нови приступ је заснован на таласићима (wavelet analysis), а његова примена за одређивање дубине воде има већу прецизност у нехомогеним условима. Коначно, резултати текућих истраживања ће такође бити представљени. Они укључују нови тип Бусинесковог модела и трансформацију дугих таласа на континенталној плочи.

Нажалост није могуће оставити коментар.