Одељење за механику, 26. септембар 2018.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 26. септембра 2018. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Предраг Јовановић, Астрономска опсерваторија у Београду

Наслов предавања: ГРАВИТАЦИОНА СОЧИВА И ЊИХОВЕ КОСМОЛОШКЕ ПРИМЕНЕ

Апстракт: Гравитациона сочива су масивна небеска тела чије гравитационо поље изазива савијање зрака светлости емитованих са удаљених позадинских извора. У зависности од масе гравитационог сочива, као и његових растојања у односу на светлосни извор и посматрача, оно може да изазове појаву вишеструких ликова или појачање сјаја позадинских извора (јака сочива), као и деформације њихових облика (слаба сочива). Сви ти наведени ефекти гравитационих сочива представљају моћан алат за изучавање далеких објеката и делова космоса, због чега ова универзална природна појава има широку примену у савременој астрофизици и космологији. У оквиру овог предавања биће укратко приказани основни принципи и поставке теорије гравитационих сочива, као и неке њихове примене у посматрачкој космологији као што су: откривање удаљених галаксија и квазара и изучавање њихових особина, мерење космолошких растојања и одређивање параметара космолошког модела, детекција тамне материје и мапирање њене расподеле. Поред тога, биће дат и кратак преглед неких од наших резултата из ове области.

Нажалост није могуће оставити коментар.