Семинар за механику, 22. новембар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 22. новембра 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Милан Цајић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: МАТЕМАТИЧКИ МОДЕЛИ НЕЛИНЕАРНИХ ОСЦИЛАЦИЈА НАНОГРЕДА СА ИЗВОДИМА ФРАКЦИОНОГ РЕДА

Апстракт:
Модификоване теорије континуума, посебно Ерингенова теорија еластичности, су често примењиване у математичким моделима који описују динамику наноструктура. Већина таквих модела у литератури се односи на еластична тела тако да не узимају у обзир ефекте дисипације у наноструктурама, те је у ту сврху неопходно разматрати класичне или фракционе вискоеластичне конститутивне релације које укључују ефекте пригушења услед унутрашњих или спољашњих извора. Овде ће бити разматран пример геометријски нелинеарних осцилација наногреда на фракционој виско-Пастернаковој подлози под дејством хармонијског трансверзалног и аксијалног оптерећења. Биће приказана пертубациона метода вишеструких временских скала за решавање нелинеарне фракционе диференцијалне једначине и одређивање стационарног амплитудно-фреквентног одзива система.

Нажалост није могуће оставити коментар.