Семинар за механику, 25. октобар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 25. октобра 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Михаило Чубривић, Институт за физику, Београд

Наслов предавања: ДИНАМИКА ЛЕКСОВИХ ПАРОВА, СУПЕРСИМЕТРИЈА И СОЛИТОНИ У НЕЛИНЕАРНИМ ШРЕДИНГЕРОВИМ ЈЕДНАЧИНАМА

Апстракт: Формулација нелинеарних парцијалних диференцијалних једначина на језику Лексових парова отвара пут ка тражењу солитонских решења и даје везу са интегралима кретања једначине. На предавању ћемо у уводном делу подсетити на неке класичне резултате из ове области, а затим ћемо показати како се ефективни Лексов Хамилтонијан узастопним канонским трансформацијама своди на стандардизовани облик на који се може применити метод инверзног расејања (и у случајевима где првобитни Лексов пар не даје одговор). Имитирајући метод убрзане конвергенције Колмогорова налази се критеријум за преживљавање солитона у присуству пертурбација (додатних чланова у једначини кретања). Солитонска решења одговарају Лексовим Хамилтонијанима са суперсиметричним спектром (и још неким ограничењима). Размотрићемо детаљно конкренте физичке системе где се овај формализам може применити, пре свега просторне солитоне у фоторефрактивној оптици.

Нажалост није могуће оставити коментар.