Семинар за механику, 4. октобар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 4. октобра 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Божидар Јовановић, Математички институт САНУ, Београд

Наслов предавања: АФИНЕ ПОВЕЗАНОСТИ У НЕХОЛОНОМНОЈ МЕХАНИЦИ

Апстракт: У првој половини 20. века у радовима Синга и Вранчеануа једначине кретања нехолономних система приказане су као једначине геодезијских линија одговарајуће (парцијалне) афине повезаности, док је крајем века Коилер разматрао редукцију повезаности код Чаплигинових нехолонмних система [Jair Koiller, Reduction of some classical non-holonomic systems with symmetry, Archive for Rational Mechanics and Analysis (1992)].

Мало је познато да је Александар Бакша (1937–2016) у раду на српском језику [О геометизацији кретања неких нехолономних система, Математички весник (1975)] формулисао једначине кретања редукованих Чаплигинових система као једначине геодезијских линија одговарајуће повезаности. У овом излагању изложићемо рад Александра Бакше и упоредити са редукцијом коју је извео Коилер.

Нажалост није могуће оставити коментар.