Семинар за рачунарство и примењену математику, 9. мај 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 9. маја 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Војкан Васковић, Висока школа за пословну економију и предузетништво

Наслов предавања: КРИПТОВАЛУТЕ

Апстракт: Од пре пар година у јавности, а посебно међу Интернет корисницима често се чују информације о биткоину (енгл. Bitcoin) који је крипто валута, протокол и софтвер. То је једна од првих имплементација оваквог "новца" која је за кратко време постигла фасцинантан успех. Биткоин је осмишљен на основу идеје о новом облику новца који користи криптографију у контроли његовог стварања и обављања трансакција. Интересантно је приметити да се не ослања ни на једну централну власт а његово стварање је аутоматизовано и генерише се на серверима који се још називају "рудари" (енгл. bitcoin miners). Њихов основни задатак је да потврђују стварање овог "новца" додавањем кода децентрализованој евиденцији која се повремено ажурира и архивира. Покретање и употреба крипто валуте овог типа отвара читав низ питања, пре свега, ко контролише издавње и масу новца у оптицају, да ли је ово стварно новац који завређује пажњу или још једна од многих превара у домену пословања на Интернету. Оно што посебно забрињава је масовно отварање нових система плаћања заснованих на идеји крипто валута.

Нажалост није могуће оставити коментар.