Rešiti na relacionoj algebri i relacionom računu:

1. Izdvojiti indekse studenata koji su predmet sa identifikatorom 4002 polagali tačno dva puta.
  2. Pronaći predmete koje su položili dva studenta rođena istog dana. Izdvojiti datum rođenja i naziv predmeta.
  3. Pronaći indeks studenta koji

Rešiti na SQL-u:

1. Izdvojiti podatke o studentu koji je predmet, koji u nazivu na 4. i 5. poziciji sadrži nisku 'gr' i koji ima između 5 i 9 bodova, polagao dva puta u roku od 20 dana. Izdvojiti naziv predmeta, indeks studenta koji je polagao predmet i broj dana između ispita. Kolonu sa brojem dana između ispita nazvati 'Broj dana'.
  2. Izdvojiti predmet koji je polagan u samo jednom ispitnom roku. Izdvojiti naziv ispitnog roka, naziv predmeta, indeks, ime i prezime studenta koji je polagao taj predmet u tom ispitnom roku.
  3. Studentima koji su položili neki ispit, izdvojti pored imena i prezimena, naziv predmeta koji su položili iz prvog pokušaja.
  4. Za najmlađeg upisanog studenta na fakultet izdvojiti nazive predmeta koje je položio. Ukoliko student nije položio nijedan ispit umesto naziva predmeta ispisati nisku koja sadrži karakter * onoliko puta koliko ima karaktera u prezimenu studenta.
  5. Izdvojiti podatke o parovima studenata koji su fakultet upisali 2010, 2014. ili 2015. godine i koji su rođeni u istom mestu koje u svom nazivu sadrži podnisku 'evo' počevši od 6. pozicije. Izdvojiti indekse studenata i mesto rođenja.

Rešiti na SQL-u (za vežbu):

1. Izdvojiti podatke o ispitima za koje važi da je broj dobijenih bodova na ispitu 6 puta veći od broja bodova koje nosi predmet koji je polagan na ispitu. Izdvojiti indeks, ime i prezime studenta koji je polagao ispit, naziv polaganog predmeta, bodove polaganog predmeta, naziv ispitnog roka u kome je polagan ispit i dobijenu ocenu.
  2. Za svaki predmet izdvojiti naziv predmeta i indeks najboljeg studenta sa tog predmeta.