Rešiti na SQL-u:

1. Za svakog studenta koji je položio između 15 i 25 bodova i čije ime sadrži malo ili veliko slovo o ili a izdvojiti indeks, ime, prezime, broj prijavljenih ispita, broj ispita koje je položio i prosečnu ocenu. Rezultat urediti prema indeksu.
  2. Izdvojiti parove studenata čija imena počinju na slovo M i za koje važi da su bar dva ista predmeta položili u istom ispitnom roku.
  3. Koliko ima studenata koji su položili više od 10 espb bodova.
  4. Za studenta koji ima ocenu 8 ili 9 izračunati iz koliko ispita je dobio ocenu 8 i iz koliko ispita je dobio ocenu 9. Izdvojiti indeks studenta, broj ispita iz kojih je student dobio ocenu 8 i broj ispita iz kojih je student dobio ocenu 9.
  5. Studentima koji su položili neki ispit, izdvojti pored imena i prezimena, naziv predmeta koji su položili iz prvog pokušaja.
  6. Za studenta koji najkraće studira fakultet izdvojiti nazive predmeta koje je položio. Ukoliko student nije položio nijedan ispit umesto naziva predmeta ispisati nisku koja sadrži karakter * onoliko puta koliko ima karaktera u prezimenu studenta.
  7. Pronaći studenta koji ima najviše položenih espb bodova. Izdvojiti indeks, ime i prezime studenta i broj položenih bodova.
  8. Izdvojiti ime i prezime studenta i naziv ispitnog roka u kome student ima svoj najmanji procenat uspešnosti na ispitima. Izdvojiti i procenat uspešnosti na ispitima u tom roku kao decimalan broj sa 2 cifre iza decimalne tačke. Procenat uspešnosti studenta u ispitnom roku se računa kao procenat broja položenih ispita u odnosu na broj prijavljenih ispita. Izdvojiti samo podatke za studente iz Aranđelovca i koji u tom roku imaju najmanji procenat uspešnosti u poređenju sa ostalim studentima.
  9. Za sva imena studenata izdvojiti predmete na kojima su studenti sa tim imenom dobili najveću ocenu. Ukoliko su za neko ime studenti sa tim imenom iz više predmeta dobili maksimalnu ocenu, izdvojiti sve takve predmete. Izdvojiti ime, naziv predmeta i dobijenu ocenu. Pored toga, izdvojiti takozvani dugi kod imena. Dugi kod imena dobija se na sledeći način: Rezultat urediti prema imenu u opadajućem poretku.
  10. Izdvojiti nazive ispitnih rokova u kojima su svi predmeti iz kojih su ispite u tom roku prijavili studenti koji su fakultet upisali u novembru ili decembru položili studenti koji su fakultet upisali u septembru ili oktobru.
  11. Za svaki nivo kvalifikacije i smer sa tog nivoa izdvojiti:

Rešiti na SQL-u (za vežbu):

1. Za svaki smer na kome studiraju studenti pronaći studenta koji ima najviše položenih espb bodova. Izdvojiti naziv smera, indeks, ime i prezime studenta i broj položenih bodova.
  2. Izdvojiti podatke o studentu koji je predmet, koji u nazivu na 4. i 5. poziciji sadrži nisku 'gr' i koji ima između 5 i 10 espb bodova, polagao dva puta u roku od 20 dana. Izdvojiti naziv predmeta, indeks studenta koji je polagao predmet i broj dana između ispita. Kolonu sa brojem dana između ispita nazvati 'Broj dana'.
  3. Izdvojiti predmet koji je polagan u samo jednom ispitnom roku. Izdvojiti naziv ispitnog roka, naziv predmeta, indeks, ime i prezime studenta koji je polagao taj predmet u tom ispitnom roku.
  4. Izdvojiti podatke o parovima studenata koji su fakultet upisali 2012, 2015. ili 2018. godine i koji su rođeni u istom mestu koje u svom nazivu sadrži podnisku 'evo' počevši od 6. pozicije. Izdvojiti indekse studenata i mesto rođenja.
  5. Izdvojiti podatke o ispitima za koje važi da je broj dobijenih bodova na ispitu 6 puta veći od broja bodova koje nosi predmet koji je polagan na ispitu. Izdvojiti indeks, ime i prezime studenta koji je polagao ispit, naziv polaganog predmeta, bodove polaganog predmeta, naziv ispitnog roka u kome je polagan ispit i dobijenu ocenu.
  6. Za svaki predmet koji je položio bar jedan student, izdvojiti naziv predmeta i indeks najboljeg studenta sa tog predmeta. Za određivanje najboljeg studenta koristiti broj bodova sa kojima je ispit položen.