Rešiti na SQL-u:

1. Za svaki ispitni rok koji je održan između 2000/2001. i 2020/2021. školske godine izdvojiti imena dana u kojima su polagani ispiti u tom roku. Izdvojiti naziv ispitnog roka i ime dana. Za ispitne rokove u kojima nije polagan nijedan ispit ispisati nije bilo ispita, a ako je datum polaganja nepoznat umesto dana ispisati nepoznat datum.
  2. Izdvojiti ukupan broj studenata.
  3. Izdvojiti ukupan broj studenata koji bar iz jednog predmeta imaju ocenu 10.
  4. Izdvojiti ukupan broj položenih predmeta i položenih espb bodova za studenta sa indeksom 25/2016.
  5. Izlistati ocene dobijene na ispitima i ako je ocena jednaka 5 ispisati NULL .
  6. Koliko ima različitih ocena dobijenih na ispitima, a da ocena nije 5.
  7. Izdvojiti oznake, nazive i espb bodove predmeta čiji je broj espb bodova veći od prosečnog broja espb bodova svih predmeta.
  8. Za svakog studenta upisanog na fakultet 2018. godine, koji ima bar jedan položen ispit, izdvojiti broj indeksa, prosečnu ocenu, najmanju ocenu i najveću ocenu iz položenih ispita.
  9. Izdvojiti naziv predmeta, školsku godinu u kojoj je održan ispit iz tog predmeta i najveću ocenu dobijenu na ispitima iz tog predmeta u toj školskoj godini.
  10. Za svaki predmet izračunati koliko studenata ga je položilo.
  11. Izdvojiti identifikatore predmeta za koje je ispit prijavilo više od 50 različitih studenata.
  12. Za ispitne rokove koji su održani u 2016. godini i u kojima su svi regularno polagani ispiti i položeni, izdvojiti oznaku roka, broj položenih ispita u tom roku i broj studenata koji su položili ispite u tom roku.
  13. Za svakog studenta izdvojiti broj indeksa i mesec u kome je položio više od dva ispita (nije važno koje godine). Izdvojiti indeks studenta, ime meseca i broj položenih predmeta. Rezultat urediti prema broju indeksa i mesecu polaganja.
  14. Za svaki predmet koji nosi najmanje espb bodova izdvojiti studente koji su ga položili. Izdvojiti naziv predmeta i ime i prezime studenta. Ime i prezime studenta izdvojiti u jednoj koloni. Za predmete sa najmanjim brojem espb koje nije položio nijedan student umesto imena i prezimena ispisati nema.
  15. Za svakog studenta koji je položio između 15 i 25 bodova i čije ime sadrži malo ili veliko slovo o ili a izdvojiti indeks, ime, prezime, broj prijavljenih ispita, broj ispita koje je položio i prosečnu ocenu. Rezultat urediti prema indeksu.
  16. Izdvojiti parove studenata čija imena počinju na slovo M i za koje važi da su bar dva ista predmeta položili u istom ispitnom roku.

Zadaci za vežbu

Rešiti na SQL-u :

1. Korišćenjem agregatnih funkcija, pronaći podatke o predmetima sa najvećim broj espb podova.
  2. Za svaki predmet izdvojiti naziv, prosečnu ocenu dobijenu na položenim ispitima, broj studenata koji su položili ispit iz tog predmeta i najveću ocenu dobijenu na položenim ispitima iz tog predmeta.
  3. Za svakog studenta koji zadovoljava uslove: izdvojiti indeks, ime, prezime, mesto rođenja i ime dana u kome je polagao prvi ispit. Rezultat urediti prema mestu rođenja i indeksu u rastućem poretku.
  4. Za svaki ispitni rok izdvojiti predmet koji su u tom ispitnom roku studenti položili sa najvećom prosečnom ocenom. Izdvojiti naziv ispitnog roka, naziv predmeta sa najvećom prosečnom ocenom i najveću prosečnu ocenu.