Rešiti na SQL-u:

1. Izdvojiti podatke o predmetima. Rezultat urediti po ESPB
  2. Izdvojiti podatke o studijskim programima čija je predviđena dužina studiranja 3 ili više godina. Izdvojiti oznaku i naziv studijskog programa i broj godina predviđenih za studiranje studijskog programa. Rezultat urediti prema predviđenom broju godina za studiranje i nazivu studijskog programa.
  3. Izdvojiti podatke o studentima čiji je datum diplomiranja nepoznat.
  4. Izdvojiti podatke o studentima čiji je datum diplomiranja nije nepoznat.
  5. Prikazati podatke o studentima i ispitima.
  6. Prikazati podatke o studentima i njihovim ispitima.
  7. Prikazati podatke o studentima i njihovim ispitima koji su održani 28.1.2016. Izdvojiti indeks, ime i prezime studenta, id predmeta i ocenu.
  8. Izdvojiti podatke o položenim ispitima. Prikazati indeks, ime i prezime studenta koji je položio ispit, naziv položenog predmeta i ocenu.
  9. Izdvojiti podatke o studentima za koje važi da su diplomirali dana kada je održan neki ispit.
  10. Izdvojiti parove predmeta koji imaju isti broj espb bodova. Izdvojiti oznake predmeta i broj espb bodova.
  11. Izdvojiti indeks, ime i prezime studenata čije prezime sadrži malo slovo a na 4. poziciji i završava na malo slovo c i koji su predmet čiji je broj espb bodova između 2 i 10 položili sa ocenom 6, 8 ili 10 između 5. januara 2018. i 15. decembra 2018. Rezultat urediti prema prezimenu u rastućem poretku i imenu u opadajućem poretku.
  12. Za svaki predmet koji može da se sluša na nekom studijskom programu izdvojiti uslovne predmete tog predmeta. Izdvojiti identifikator studijskog programa, identifikator predmeta, vrstu tog predmeta (obavezan ili izborni) na studijskom programu i identifikator uslovnog predmeta. Izdvojiti i predmete koji nemaju uslovne predmete.
  13. Izdvojiti parove student-ispitni rok za koje važi da je student diplomirao poslednjeg dana roka. Izdvojiti indeks, ime, prezime, datum diplomiranja studenta, naziv ispitnog roka i datum kraja ispitnog roka. Prikazati i studente i ispitne rokove koji nemaju odgovarajućeg para.
  14. Za svaki ispitni rok izdvojiti ocene sa kojima su studenti položili ispite u tom roku. Izdvojiti naziv ispitnog roka i ocene. Izdvojiti i ispitne rokove u kojima nije položen nijedan ispit. Rezultat urediti prema nazivu ispitnog roka u rastućem poretku i prema oceni u opadajućem poretku.
  15. Za svakog studenta koji u imenu sadrži nisku ark izdvojiti podatke o položenim ispitima. Izdvojiti indeks, ime i prezime studenta, naziv položenog predmeta i dobijenu ocenu. Izdvojiti podatke i o studentu koji nema nijedan položen ispit. Rezultat urediti prema indeksu.

Za vežbu:

1. Izdvojiti podatke o priznatim ispitima sa poznatom ocenom.
  2. Izdvojiti podatke o upisanim školskim godinama studenata. Izdvojiti indeks, ime i prezime studenta, školsku godinu i datum upisa godine. Rezultat urediti prema indeksu u opadajućem poretku i školskoj godini u rastućem poretku.
  3. Izdvojiti parove studenata koji su rođeni u istom mestu. Izdvojiti indekse studenata.
  4. Za svaki predmet izdvojiti podatke o ispitnim rokovima u kojima je predmet poništen. Izdvojiti naziv predmeta, školsku godinu u kojoj je održan ispitni rok i oznaku roka. Izdvojiti podatke i o predmetima čiji nijedan ispit nije poništen. Upit napisati tako da nema ponavljanja redova u rezultatu.
  5. Za svaki predmet izdvojiti podatke o ispitnim rokovima u kojima je predmet poništen. Izdvojiti naziv predmeta i naziv ispitnog roka. Izdvojiti podatke i o predmetima čiji nijedan ispit nije poništen. Upit napisati tako da nema ponavljanja redova u rezultatu.
  6. Izdvojiti podatke o studentima i njihovim upisanim predmetima od 5, 10, 12 ili 25 espb čiji naziv počinje sa Pr i sadrži malo slovo o. Izdvojiti podatke samo za školske godine u intervalu od 2016/2017. do 2020/2021. Izdvojiti indeks, ime, prezime studenta, školsku godinu, naziv upisanog predmeta i broj espb predmeta. Rezultat urediti prema indeks, školskoj godini i oznaci predmeta.