Rešiti na SQL-u:

1. Izdvojiti podatke o svim predmetima.
  2. Izdvojiti podatke o svim studentima rođenim u Beogradu.
  3. Izdvojiti nazive mesta u kojima su rođeni studenti.
  4. Izdvojiti nazive predmeta koji imaju više od 6 ESPB.
  5. Izdvojiti oznake i nazive predmeta koji imaju između 8 i 15 ESPB.
  6. Izdvojiti podatke o ispitnim rokovima održanim u 2015/2016, 2016/2017. ili 2018/2019. školskoj godini.
  7. Izdvojiti podatke o ispitnim rokovima koji nisu održani u 2015/2016, 2016/2017. ili 2018/2019. školskoj godini.
  8. Izdvojiti podatke o studentima koji su fakultet upisali 2015. godine, pod pretpostavkom da godina iz indeksa odgovara godini upisa na fakultet.
  9. Izdvojiti nazive predmeta i njihovu cenu za samofinansirajuće studente izraženu u dinarima. Jedan ESPB košta 2000 dinara.
  10. Izdvojiti nazive predmeta i njihovu cenu za samofinansirajuće studente izraženu u dinarima. Jedan ESPB košta 2000 dinara. Između kolone naziv i kolone cena dodati kolonu u kojoj će za svaku vrstu biti ispisano Cena u dinarima.
  11. Izdvojiti podatke o studentima koji su rođeni u mestu čiji naziv
  12. Izdvojiti podatke o predmetima. Rezultat urediti po ESPB
  13. Izdvojiti ime, prezime i datum upisa na fakultet za studenate koji su fakultet upisali između 10. jula 2017. i 15.9.2017. godine. Rezultat urediti prema prezimenu studenta.
  14. Izdvojiti podatke o studijskim programima čija je predviđena dužina studiranja 3 ili više godina. Izdvojiti oznaku i naziv studijskog programa i broj godina predviđenih za studiranje studijskog programa. Rezultat urediti prema predviđenom broju godina za studiranje i nazivu studijskog programa.

Zadaci za vežbu:

1. Izdvojiti indeks, ime i prezime za svakog studenta koji je upisao fakultet.
  2. Izdvojiti sve različite vrednosti u koloni espb u tabeli predmet.
  3. Izdvojiti sva ženska imena studenata.
  4. Izdvojiti podatke o ispitima koji su održani u ispitnom roku sa oznakom jan1 i na kojima je student dobio 100 poena.
  5. Izdvojiti indekse studenata koji su na nekom ispitu dobili između 65 i 87 poena.
  6. Izdvojiti indeks i godinu upisa na fakultet za studente koji fakultet nisu upisali između 2013. i 2016. godine. Kolonu sa godinom upisa nazvati Godina upisa, a kolonu sa indeksom Student. Koristiti pretpostavkom da godina iz indeksa odgovara godini upisa na fakultet.
  7. Izdvojiti indeks i godinu upisa na fakultet za studente koji fakultet nisu upisali između 2013. i 2016. godine. i čije ime počinje na slovo M, treće slovo u imenu je r, a završava se na a. Rezultat urediti prema imenu studenta u rastućem poretku.
  8. Izdvojiti ime i prezime svakog studenta čije ime nije Marko, Veljko ili Ana. Rezultat urediti prema prezimenu u opadajućem poretku, a zatim prema imenu u rastućem poretku.