Tabela DOSIJE

Tabela ISPIT

INDEKS IDPREDMETA SKGODINA OZNAKAROKA OCENA DATPOLAGANJA BODOVI

Rešiti na relacionoj algebri

Primer 1: Izdvojiti oznaku i naziv predmeta. (primer sa projekcijom)

predmet[oznaka, naziv]

Primer 2: Izdvojiti podatke o predmetima koji imaju po 6 espb bodova. (primer sa restrikcijom)

predmet where espb=6

Primer 3: Izdvojiti ime i prezime studenta sa indeksom 25/2015. (primer sa restrikcijom i projekcijom)

(dosije where indeks=20140025)[ime, prezime]

Primer 4: Izdvojiti indekse studenata koji imaju:

Primer 5: Pronaći studente koji su upisali fakultet kada je održan neki ispit. Izdvojiti indeks, ime i prezime studenta. (primer sa slobodnim spajanjem)

((dosije times ispit) where dosije.datupisa=ispit.datpolaganja) [dosije.indeks, ime, prezime]

Primer 6: Za svakog studenta izdvojiti podatke o ispitima koje je polagao. Izdvojiti indeks, ime, prezime studenta, identifikator predmeta i ocenu koju je dobio. (I rešenje: primer sa slobodnim spajanjem, II rešenje: primer sa prirodnim spajanjem)

((ispit times dosije) where ispit.indeks=dosije.indeks) [dosije.indeks, dosije.ime, dosije.prezime, ispit.idpredmeta, ispit.ocena]

ili

(ispit join dosije) [indeks, ime, prezime, idpredmeta, ocena]

Primer 7: Izdvojiti identifikatore predmeta koje su polagali svi studenti. (primer sa deljenjem)

ispit[idpredmeta, indeks]
divideby