Seminar iz veštačke inteligencije, 16. jun 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u sredu, 16. juna 2021. od 19 do 20 časova.

Predavač: Melanija Mitrović, Mašinski fakultet, Univerzitet u Nišu

Naslov predavanja: KONSTRUKTIVNE SEMIGRUPE SA APARTNES RELACIJOM - NOVI PUTEVI KA PRIMENI ALGEBRE U VEŠTAČKOJ INTELIGENCIJI

Apstrakt:
Iako često fragmentarni, radovi na temu semigrupa koji su se pojavili krajem 20-ih godina prošlog veka označeni su kao početak istorije teorije semigrupa. U eri bez uređaja za brzu komunikaciju semigrupe su se uskoro pokazale korisnim u razvoju drugih matematičkih disciplina. Fleksibilnost i primena semigrupa sa stanovišta modelovanja i rešavanja problema u različitim situacijama je brzo prepoznata. Za razliku od klasične teorije semigrupa koju u poslednjim decenijama karakteriše dinamični i produktivni razvoj, konstruktivna matematika nije obraćala mnogo pažnje na razvoj semigrupa. Pod konstruktivnom matematikom podrazumevamo matematiku koja koristi intuicionističku logiku. Konstruktivna matematika nije jedinstvena naučna disciplina. U okviru nje se razvijaju nekoliko njenih varijeteta. Treba da naglasimo da se naš rad kreće u okviru Errett Bishop-varijeteta u kojem je pojam algoritma ili konačne procedure primitivni pojam. Razvoj moćnih računarskih sistema skrenuo je pažnju na intuitivni pojam efikasne procedure i, uopšte, na izračunljivost. Zauzvrat, razvoj konstruktivne algebre i njene moguće primene je dobio na značaju. Apartnes relacija, drugi najvažniji osnovni pojam razvijen u konstruktivnoj matematici, našla je svoju primenu i u računarstvu. Inspirisani rezultatima dobijenim u oblasti primene interaktivnih dokazivača teorema u delu formalnih verifkacija, stvorili smo novu konstruktivnu algebarsku teoriju - teoriju semigrupa sa apartnes relacijom. Opisna definicija semigrupe sa apartnes relacijom podrazumeva sledeće: pojam klasične semigrupe se direktno prenosi; na strukturi je definisana apartness relacija koju operacija semigrupe mora poštovati na propisan način. Razvili smo konstruktivnu teoriju ko-uređenja kao glavno sredstvo neophodno za razvoj ove teorije u početku, a kasnije i za moguće primene imajući u vidu činjenicu da početne primene algebarskih znanja u drugim naukama „često poprimaju oblik mreže odnosa između određenih objekata “. Tokom ovog predavanja biće dat pregled (nekih) naših objavljenih rezultata o kostruktivnim semigrupama sa apartnes relacijom. Skrenućemo pažnju i moguće primene ove teorije u drugim (konstruktivnim) matematičkim disciplinama, u računarstvu, društvenim naukama, ekonomiji itd.

Registraciona forma za učesće na Seminaru je dostupna na:

Prenos seminara je dostupan i registrovanim i neregistrovanim korisnicima na sledećem linku: