Seminar za geometriju i primene, 1. april 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u četvrtak, 1. aprila 2021. sa početkom u 17:15.

Predavač: Svjetlana Terzić, Univerzitet Crne Gore

Naslov predavanja: TORUSNA TOPOLOGIJA GRASMANOVIH MNOGOSTRUKOSTI G_{n,2}

Apstrakt:
Izučavanje strukture kanonskog dejstva  kompaktnog torusa T^n na Grasmanovu mnogostrukost Gn,2  je klasičan problem koji je povezan sa nizom savremenih problema algebarske topologije, algebarske geometrije i matematičke fizike. Predavanje ima za cilj da predstavi nedavne rezultate koji se odnose na opis prostora orbita Gn,2/T^n u terminima novih pojmova:

• univerzalnog prostora parametara  $\mathcal{F}_{n}$;
  • virtuelnih prostora parametara  $\widetilde{F}_{\sigma}\subset\mathcal{F}_{n}$ koji odgovaraju stratama $W_{\sigma}$ u odnosu na stratifikaciju $G_{n,2} = \cup _{\sigma} W_{\sigma}$  koja je definisana preko Pljukerovih koordinata;
  • projekcija $\widetilde{F}_{\sigma}\to F_{\sigma}$ za prostore parametara $F_{\sigma}$ koji odgovaraju stratama $W_{\sigma}$.

U toku predavanja  će biti opisana  kamerna  dekompozicija hipersimpleksa $\Delta _{n,2}$ definisana  pomoću  specijalnog  aranžmana hiperravni, a koja služi kao jedan od osnova za opis prostora orbita Gn,2/T^n u terminima navedenih pojmova.

Rezultati koji će biti izloženi na predavanju nastali su kroz zajednički rad sa Viktorom M. Buhštaberom.

Detalji pristupa:
Meeting number (access code): 183 874 9025