Studentski seminar, 26. mart 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u petak, 26. marta 2021. sa početkom u 12 časova.

Predavač: Bogdan Đorđević, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: ZATVORENI OPERATORI KROZ PRIMERE

Apstrakt:
Zatvoreni operatori predstavljaju veoma važnu klasu linearnih operatora, koja se javlja u svim granama analize: funkcionalnoj analizi, apstraktnoj analizi, stohastici, diferencijalnim i parcijalnim diferencijalnim jednačinama, matematičkoj fizici i kvantnoj mehanici. Zbog svoje univerzalne prirode ova teorija obiluje jako interesantnim primerima, koji uglavnom nemaju odgovarajući analogon u klasi ograničenih linearnih operatora (ili u odgovarajućim Banahovim algebrama).

Tema ovog predavanja će biti uvodnog karaktera. Uvešćemo osnovne pojmove i osobine koje ovi operatori imaju i svaku ćemo ilustrovati na konkretnim primerima. Nakon uvodnog konstrukta, predavanje će dalje ići ka osnovama spektralne teorije neograničenih operatora. Krajnji cilj bi bio uspostavljanje funkcionalnog računa zatvorenih operatora.

Link za pristup predavanju: