Odeljenje za mehaniku, 24. mart 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 24. marta 2021. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova

Predavač: Milan Perić, Matematički fakultet - Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: POLINOMIJALNA ENTROPIJA I LUTAJUĆA DINAMIKAMIKA

Apstrakt:
Na predavanju će biti najpre uvedeni osnovni pojmovi topološke dinamike. Zatim će biti data definicija i glavne osobine topološke entropije. Biće ukazano na njen značaj i vezu sa drugim važnim konceptima. Nakon toga će biti objašnjena potreba za uvođenjem polinomijalne entropije i razlike u odnosu na topološku entropiju. Pokazaćemo da je polinomijalna entropija dobro prilagođena lutajućoj dinamici i uvešćemo specifično kodiranje i singularne tačke. Na kraju će biti dati primeri računanja na Morsovim gradijentnim sistemima i logističkom preslikavanju.

Napomena:
Mole se zainteresovani da svoj dolazak na predavanje najave mejlom na  mehanika@turing.mi.sanu.ac.rs. Tokom sastanaka je neophodno poštovanje propisanih mera zaštite.