Studentski seminar, 19. mart 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u petak, 19. marta 2021. sa početkom u 12 časova.

Predavač: Marijana Babić, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: VIZUALIZACIjA PROSTORA LOBAČEVSKOG CENTRALNIM PROJEKTOVANjEM NA ORISFERU

Apstrakt:
Klasičan pristup vizualizaciji trodimenzionog realnog prostora je definisanje modela i centralno projektovanje na ekran računara. Drugim rečima, projektovanje euklidskog prostora na euklidsku ravan. Prelaskom na prostor Lobčevskog, postavlja se interesantno pitanje - šta se dešava ako ekran računara ubacimo u taj zakrivljeni prostor? Drugim rečima, šta ako pogledamo prostor Lobačevskog našim euklidskim očima? Površ izometrična ekranu (euklidskoj ravni) u prostoru Lobačevskog je orisfera. Proučimo zato kako izgleda centralno projektovanje na orisferu! U tu svrhu, posmatrajmo nekoliko ineresantnih modela prostora Lobačevskog - Klajnov sferni, hiperboloidni model, Poenkareov sferni i poluprostorni model. Korišćenjem različitih modela, kao i izometrija među njima, kreiran je Volfram Matematika paket L3toHorosphere koji omogućava pravljenje animacija za predstavljanje kretanja kroz prostor Lobačevskog u realnom vremenu. Prikazaćemo nekoliko neobičnih animacija kretanja Platonovih tela u tom prostoru.

Link za pristup predavanju: