Studentski seminar, 5. mart 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u petak, 5. marta 2021. sa početkom u 12 časova.

Predavač: Nikola Ubavić, Matematički fakultet Univerziteta u Beogradu

Naslov predavanja: KRATKA ISTORIJA TEX-a

Apstrakt:
TEX je programski jezik kreiran s ciljem da olakša i ulepša prelom naučnih publikacija (posebno matematičkih). Iako je i danas TEX osnova gotovo svih matematičkih publikacija, mnoge pojedinosti ovog jezika nisu poznate čak ni u matematičkim krugovima. Prezenaciju ćemo započeti opisivanjem problema koji su primorali Donalda Knuta da napiše prvu verziju TEX jezika 1978. godine. Zatim ćemo se upoznati s načinom funkcionisanja modernog TEX-a. Objasnićemo šta su to TEX distribucije, šta je CTAN, koje su razlike između TEX-a i LATEX-a itd. Na kraju prezentacije pozabavićemo se ulogom TEX-a u eri Interneta i predstavićemo tehnologije koje bi mogle (bar delimično) zameniti TEX u budućnosti.

Link za pristup predavanju: