Studentski seminar, 19. februar 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u petak, 19. februara 2021. sa početkom u 12 časova.

Predavač: Danijela Mitrović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: O EMULACIONOJ EKVIVALENCIJI KOMBINTORNIH IGARA I IGRI HAKENFORB

Apstrakt:
Za dve kombinatorne imparcijalne igre kažemo da su ekvivalentne ako su im takozvane Grandijeve vrednosti jednake. Međutim, ovaj koncept ne govori mnogo o strukturnoj sličnosti igara. Uvešćemo pojam emulacione ekvivalencije kombinatornih igara koji intuitivno kaže da su dve igre emulaciono ekvivalentne ako se "ponašaju potpuno isto" sa stanovišta mogućih poteza u odgovarajućim pozicijama. Definisaćemo i specijalnu igru na grafovima, Hakenforb, za koju se ispostavlja da su brojne poznate kombinatorne igre emulaciono ekvivalentne njenoj instanci. Pokazaćemo da postoji i igra koja nije emulaciono ekvivalentna instanci Hakenforba.

Link za pristup predavanju: