Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 12. mart 2020.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 12. marta 2020. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15.

Predavač: Tijana Šukilović, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: HAJZENBERGOVA EKSTENZIJA

Apstrakt:
U predavanju će biti predstavljena konstrukcija kojom se n-dimenziona Liova algebra proširuje za dve dimenzije tako da je jedna nova ne-nula Liova zagrada upravo Hajzenbergova. Može se pokažati da je ovakvo proširenje takodje Liova algebra. Ova konstrukcija je u nešto opširnijem obliku prvi put opisao Mabarakzyanov 1963. godine u radu kojem klasifikuje rešive Liove algebre nižih dimenzija. U nedostatku boljeg termina, konstrukciju ćemo nazvati Hajzenbergova ekstenzija. U predavanju će biti razmatrana specijalna svojstva koje imaju algebre dobijene opisanom ekstenzijom, a posebna pažnja će biti posvećena 4-dimenzionom slučaju.