Odeljenje za matematiku, 21. februar 2020.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 21. februara 2020. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15.

Predavač: Đorđe Baralić, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: ZAKON VELIKIH BROJEVA ZA BIGRADUISANE BETIJEVE BROJEVE SLUČAJNIH SIMPLICIJALNIH KOMPLEKSA

Apstrakt:
Na ovom predavanju ćemo uvesti slučajne simplicijalne komplekse i njima asocirane topološke prostore sa dejstvom torusa. Posebno ćemo se posvetiti moment-ugao kompleksima i Dejvis-Januškijevič prostorima nad slučajnim simplicijalnim kompleksima i ispitivati asimptotska svojstva njihovih kohomoloških prstena. Pokazaćemo da oni zadovoljavaju zakon velikih brojeva i da skoro sigurno konvergiraju ka polinomima koji su matematičko očekivanje jedne konkretne slučajne promenljive.